A 444 cikke szerint a dolog azzal indult, hogy amikor Trump gépe, az Air Force One tegnap leszállt a tűzvészek sújtotta Kaliforniában, és a riporterek megrohanták, az elnök váratlanul a következőt nyilatkozta erdőtűzügyben:
Elmegy az ember Ausztriába. Vagy Finnországba. Vagy egy rakás más országba és ott nincs ilyen. Beszélgettem egy fontos ország vezetőjével, aki azt mondta: mi erdei népként gondolunk magunkra. Ez Európában történt. Azt mondtam neki: milyen szép kifejezés. Azt mondta nekem: a mi fáink sokkal robbanásveszélyesebbek - ezzel a robbanásveszélyessel a tűzvészekre gondolt - szóval robbanékonyabbak, mint Kaliforniában, de ez nem okoz problémát, mert rendben tartjuk az erdőinket.
Sokan nem értették, mire gondolt a költő, ezért a Fox News tévécsatorna nem sokkal később külön műsort szentelt a témának, amiben az elnök is élőben szólalt meg. Kiderült, hogy a reptéri nyilatkozata nem nyelvbotlás volt, ugyanis itt is szó szerint ezt mondta:
A világon mindenütt vannak erdők. De nincsenek akkora erdőtüzek, mint Kaliforniában. Európában erdei városok vannak. Gondoljanak olyan országokra, mint mondjuk Ausztria. De sok ilyen ország van. Az erdőben élnek. Erdővárosokban. De náluk nincsenek ilyen tüzek. Pedig náluk több robbanó fa nő. Olyan fáik vannak, amik könnyebben fognak tüzet. De ők rendben tartják az erdőiket. A lehullott levelek olyanok, mint a benzin, a száraz ágak meg mint a gyufaszálak. Ha 18 hónapnál hosszabban hevernek ott, robbanékonnyá válnak. Ezektől meg kell szabadulni.
A cikk szerint azt érdemes tudni, hogy a klímaváltozással kapcsolatban szkeptikus Trump évek óta nem hajlandó elismerni, hogy az egyre durvább nyugati parti erdőtüzeket a klímaváltozás okozza, hanem kitart amellett, hogy az egész a lusta erdészek hibája, akik nem gereblyézik föl az erdők talaját.
De ez az ewok-szerű életet élő, erdei városokban lakó, robbanó fákkal körülvett osztrákokról szóló leleplezése mindenki számára új volt.
A leleplezésre először természetesen az osztrák internetezők reagáltak, remek mémeket alkotva a világ egyetlen szuperhatalmának jelenlegi vezetőjének mondandójára.
Sőt, az osztrák kormány is reagált: Elisabeth Köstinger mezőgazdasági, régiós és turisztikai miniszter cikket írt a brit Independentbe, amiben először elmeséli, milyen jól mulattak az osztrák kormány tagjai és az osztrákok úgy általában a Trump által lefestett Ausztrián, majd komolyan értekezik a klímaváltozás veszélyeiről és a fenntartható erdőgazdálkodásról.
De a dilis idők jeleként a cikke mértani középpontjába ezt a mondatot helyezte:
Az egyértelműség kedvéért: nem, Ausztriában nincsenek robbanó fák!