A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja az MTI-hez eljuttatott közleményben azt írta: szomorúan fogadták Szájer József döntését.
Kiemelték, az EP-képviselő személye Magyarország európai uniós csatlakozása, 2004 óta meghatározta a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportjának munkáját, amelynek vezetője, később elnöke lett. A legismertebb és legelismertebb magyar európai parlamenti képviselővé vált, a képviselőcsoport irányvonalának alakításáért mind a mai napig felelősséget vállal - emelték ki.
"Mi, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportjának tagjai a magunk és a teljes politikai közösségünk nevében köszönetet mondunk Szájer Józsefnek, akinek döntő szerepe volt abban, hogy a magyar polgári konzervativizmus és kereszténydemokrácia elfoglalhassa az őt megillető helyet az európai politikai színtéren" - fogalmaztak.
Szájer József politikai hitvallása, Magyarország szuverenitásának és a magyar polgárok érdekeinek megalkuvás nélküli képviselete olyan értékek, amelyek a továbbiakban is képviselőcsoport alapelveiként szolgálnak - tették hozzá.
Lemondott Szájer József
Szájer József közleményében azt írta: a lemondását vasárnap nyújtotta be David Sassolinak, az Európai Parlament elnökének, döntése egy "hosszabb ideje tartó gondolkodás végére tesz pontot". A politikus hangsúlyozta: lemondása nincs összefüggésben az európai színtéren most zajló, "minden eddiginél ádázabb küzdelem" tartalmával, a mostani vitában egyetért a magyar kormány álláspontjával, és támogatja azt.
Elemző: Óriási kihívást jelenthet Szájernek a Magyarországgal szembeni jogállamisági vitákban való helytállás
Szájer József a Fidesz európai néppárti delegációjának vezető alakja, akinek fontos szerepe volt abban, hogy a magyar kormánypárti álláspont értő fülekre találjon a néppárti frakción belül. A Jogi Bizottság tagjaként, Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttség póttagjaként óriási kihívást jelenthet számára a Magyarországgal szembeni jogállamisági vitákban való helytállás - mondta lapunk érdeklődésére Kovács János elemző.
A politológus emlékeztetett arra, hogy a 2004 óta EP-képviselő az elmúlt tíz évben gyakorlatilag beleállt az összes lényeges konfliktusba, ami a magyar kormány és az európai intézmények között feszült. Az Európai Parlament ráadásul az a küzdőtér, ahol a Fidesz által képviselt politikai irányvonal a legvehemensebb bírálatokkal találkozik - gyakran néppárti-centrista-baloldali "nagykoalícióban".
Szájert ez értelemszerűen belekényszeríti egy olyan szerepbe, ami jelentősen szűkíti a lehetséges mozgásterét, miközben politikai jövője továbbra is a párton belüli hasznosságának, személyes lojalitásának a függvénye. Nyilvánvalóan nem fog konfrontálódni saját szűkebb politikai közösségével, és a jelenlegi, kiélezett vitaszituáció eleve nem ad lehetőséget a puha kritikák megfogalmazására sem.
Úgy vélte, egy ilyen döntés meghozatalára általában nem hirtelen felindultság vezérli a politikust, vagyis ez egy hosszas érlelődési folyamat eredmény, amennyiben nem történik valamilyen, a szélesebb nyilvánosság számára rejtetten maradó háttérmozgás, például zsarolhatóság. Részben függetleníthetően attól, Szájer lemondásának indokolása mennyiben tükrözi a valós okokat, eléggé valószínű, hogy annak kormánykritikus oldali olvasata a fideszes néppárti delegáció pozícióinak kritikus meggyengüléséről szól majd.