Ma már csak emlék, hogy 2010-ben és rá egy évvel a város vendége volt egy sajátos kulturális eseménysor, a győri születésű és otthonú Mediawave összművészeti (Tartóshullám) fesztivál. Vendég, mert a két év pár napja csupán arra volt jó, hogy megmártózzon a helyi közéletben. De arra is, hogy felmutassa a kulturális hiányosságokat. Mármint a minőségi kultúráét, hiszen sör-bor-hal-csirke-coca- fesztivál volt, bőven.
Tény, hogy a városból kikoptak az olyan nagyszabású események, mint volt a Savaria Rockfesztivál a repülőtéren. Ezen 4-6 ezer fiatal tombolt, leginkább a „márhívós" Ossiánra, vagy az akkor még lázadó Feróra, D. Nagy Lajos szőke tincseire és persze a megunhatatlan Lordra. Aztán ott volt az oladi ifjúsági tehetségkutató, számos népszerű galéria működött, így a Forgóban, havonta új kiállítással. Az MMIK-ban egymást érték a képzőművészeti bemutatók, nem is szólva a Képtárról, amely a minőségi kultúra bázisa volt. Ebbe a pezsgő közegbe robban bele a Mediawave, amely egyesítette a film-képzőművészet-tánc-zene-gasztronómia elemeit. A 90-es években érte el csúcspontját a győri központú fesztivál, akkor megszokott volt, hogy világsztárokat is fogad. Emir Kusturica filmrendező, James Blood Ulmer amerikai blues pápa, Tarr Béla, Krasznahorkai László, Jirzi Menzel: szinte haza jártak Győrbe. Aztán a fesztivál alapítóinak - Hartyándi Jenő (Szalonna), Durst György, Tóth Erzsébet - vitája támadt az önkormányzattal, amely szakításig fajult. A szárnyaszegett madárt jelképül választó esemény éppen a jubileumi, 20. rendezvény előtt volt kénytelen új hazát/házat keresni. Kiterjedt tárgyalások után Szombathely lett az új otthon. A várost ekkor Ipkovich György polgármester vezette, de egy szocialista képviselő átállása után a fideszes ellenzék többségbe került. Ők ekkor még eltűrték a rendezvényt.
A 2010-es nyitány erősre sikerült: 81 ország 1200 versenyfilmje futott a Savaria Moziban. Felbolydult a város, szőke svéd lány török szakács bárányos főztjét ette, az utcákon keleti táncosok rögtönöznek bemutatót. Sragner László, a Mediawave alapítvány elnöke hangsúlyozta, az új helyszín új impulzusokat ad, ezért a Mediawave eseményeit megpróbálták már az első alkalommal integrálni Szombathely kulturális életébe. Ipkovich György polgármester azt emelte ki, hogy a fesztivál tovább gazdagítja, színesíti a kétezer éves város kulturális kínálatát. Ekkor lépett fel az etno zenét játszó, portugál zenészek alkotta Terrakotta a Főtéren, majd jött a Thanks Jimi Fesztivál, amelyet Stevie Salas amerikai gitáros vezetett fel és amelyhez számos gitáros csatlakozott.
Érdekes felhangot adott az akkori eseményeknek, hogy nem sokkal előtte voltak az országgyűlési választások, amit a Fidesz kétharmaddal nyert. Ezért is kísérte nagy figyelem a Pannónia éttermi záró gálát, a jubileumi tortaszeletelést, amelyen megjelent Hende Csaba országgyűlési képviselő. A politikus beszélt a szervezőkkel, láthatóan tetszett neki az esemény és azt mondta, bízik a folytatásban. Így is lett, a Mediawave-t 2011-ben is megrendezték. Akkor Halász János parlamenti államtitkár nyitotta meg, aki példaértékűnek nevezte a város és a fesztivál egymásra találását. Azt mondta a későbbi fideszes kultúrharcos: az állam támogatni fogja a jövőben is az eseményt. Nem így lett. Anyagi okokra hivatkozva a fideszes önkormányzat lemondott a folytatásról, így a Hartyándi-csapat kénytelen volt távozni. Végül Komáromban, az erődben leltek új otthonra.
A kérdés, hogy milyen űrt hagyott maga után a minőségi kultúra e sajátos tömbje Szombathelyen, máig aktuális. Az elmúlt 9 év kormányzati kultúrpolitikája leginkább a kultúrpolitika hiányáról szólt. Maradtak még kis közösségi szigetek – néptánc, amatőrfilm – ahol, úgymond, őrzik a lángot. Viszont elfogytak a rangos kiállítások, bemutatók (a színház magas minőség, de sajátosságai miatt ebbe a körbe most nem vettük be). Tény, a világ megváltozott, jóval kevesebb a fiatal és a múlt sem hozható vissza. Az is tény, hogy a Savaria Karneválon kívül nincs ma olyan, nemzetközi kitekintést is hordozó program, amely rangot adna a városnak és fellendíthetné a kulturális turizmust. Amely így agyaglábakon áll. Pedig egy város rangját és erejét elsősorban a minőségi turizmus adja. Egy szó mint száz, 2010 és 2011 a kulturális aranykor egyik jeles fejezete volt Saváriában.
Szólj hozzá!
Válaszolt a társulat az önkormányzati létesítménykezelő közleményére.
A cég ügyvezetője sajnálja, hogy az Őrült Nők Ketrece nem kerül bemutatásra Győrben, pedig állítása szerint az Audi Aréna mellett az Olimpiai Sportparkot is felajánlották Stohléknak.
Télen is sokan indulnak útnak a környező országokba kirándulni, síelni, vagy épp üzleti céllal, és a legtöbben autóval vágnak neki az utazásnak. Fontos azonban tisztában lenni vele, hogy bár hazánkban nem kötelező a téli gumi használata, vannak országok, melyek sokkal szigorúbbak ebben a kérdésben. De hol kötelező a téli gumi, és hol nem?
5 férfinak és 1 nőnek kell bíróság elé állnia.
A Kultúrbrigád társulat az Audi Arénában lépett volna fel, ám állításuk szerint amikor az üzemeltető Győr Projekt Kft. megtudta, hogy melyik előadással érkeznek a korábban egyeztetett időpontra azt mondta, hogy az már foglalt.
A tehetséggondozó éppen most állt neki egy-egy beruházásnak Győrben és Szombathelyen is. Ezek a projektek is érintve lehetnek.
Az önkormányzat havi 70 ezer forinttal járul hozzá a költségekhez.
97%-ot kapott a miniszterelnök.
A mai városokban gyakran találkozhatunk zöld szigetekkel, amelyek nyugalmat és természeti hangulatot csempésznek a betondzsungelbe. Ezek közül sok helyen a műfű kínál praktikus és esztétikus megoldást.
A város kamionjának eladása vetett fel kérdéseket.
Várhatóan erre a kérdésre is válaszol majd a csütörtökön Szombathelyre érkező Lázár János.
A sürgősségi betegellátásban raktárként fogják használni.
A szájhigiénia fontosságáról egyszerűen nem lehet elégszer beszélni. Hazánkban igen nagy a száma azoknak akik az elhanyagolt szájhigiénia miatti fogászati problémákkal keresik fel fogorvosukat.