Öt éve nem látott mértékben esett vissza Japán gazdasága 2019 végén, írja az Independent. A szigetországban a múlt év végén megemelték az áfát, de egy erős tájfun és a gyenge globális kereslet is hozzátett ahhoz, hogy a világ harmadik legnagyobb gazdasága visszaessen.
A japán éves bruttó hazai termék, vagyis a GDP az elemzők elképzeléseihez képest sokkal nagyobbat, 6,3 százalékot bukott 2019 októbere és decembere között. A szakértők szerint azonban félő, hogy még tovább fog esni a japán gazdaság, amiért a koronavírus lesz a felelős. Mindezeket figyelembe véve,
Japánban tavaly októberben emelték meg az áfát, nyolcról tíz százalékra. Ugyanebben a hónapban a Hagibisre elnevezett tájfun cincálta meg az ország nagy részeit, és még a tőkekiadás is csökkent, mert Japán éppen kereskedelmi háborút vezet Kína ellen.
A befektetők most arra lesznek kíváncsiak, hogy vajon az ország gazdaságának sikerülhet-e újra talpra állni, miután a koronavírus miatt rengeteg gyárat be kellett zárni Kínában. De a kínaiak nem csak a gyártással járulnak hozzá Japán gazdaságához, hanem a turistáikkal is. A járvány miatt viszont az ő számuk is megcsappant, kevesebben látogatják Japánt, mint eddig.
A GDP zuhanása után a japán gazdasági miniszter, Yasutoshi Nishimura azt mondta, hogy az ország kormánya készen áll arra, hogy korrigálják a koronavírus hatásait. Tavaly decemberben pedig a japán miniszterelnök 120 milliárd dollárt különített el arra, hogy csökkentsék az áfaemelés negatív hatásait.