Amolyan szokás már Szombathelyen, hogy a tél érkeztével tartanak egy sajtótájékoztatót arról, hogy éppen, hogyan áll a város a hajléktalan ellátással. Nem volt ez alól kivétel az idei év sem, hétfőn délután hívták össze a sajtót, hogy elmondják a legfontosabbakat.
A szombathelyi hajléktalan ellátást a FÉHE, vagyis a Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Közhasznú Nonpforit Kft. végzi. Az intézmény látókörében 287 ember van. Közülük vannak olyanok, akik a nappali, éjszakai melegedőben kapnak ellátást, vannak olyanok, akik már az ideiglenes szálláson laknak, és olyanok is, akik már a cég lakásaiban kaptak elhelyezét.
Korábban mi is írtunk róla, hogy van 5-6 fős társaság, akik rendre megbotránkoztatják a város lakóit, ők azonban csak a nagyon markáns kivitelt jelentik. Az igazgatótól azt is megtudhattuk, hogy ők egyébként pszichiátriai betegek, talán ezért sem tudnak beilleszkedni a társadalomba.
Az igazgatónő hangsúlyozta, hogy a FÉHÉ-nek nagyon jó kapcsolata van a rendőrséggel, így a törvény életbe lépése óta folyamatosan egyeztetnek.
A FÉHE komplex feladatot lát el. Nem csak a hajléktalan ellátásáról gondoskodik, de hozzájuk tartozik a közfoglalkoztatás is. Így minden eszköz a kezükben van a bajba jutott emberek visszavezetéséhez a normális, rendezett életbe. Sőt. A szociális tűzifaosztás is az ő feladatuk, így tényleg minden egy kézben összpontosul.
A tájékoztató után terepre mentünk.
Elsőként a Gerendás mögötti területre kaptunk kalauzolás. Itt még pár napja egy átmeneti bungit alakított ki pár hajléktalan. A szociális munkások az itt tábortverőket a szállásra vitték, majd a területet megtisztították az alkalmi lakberendezési tárgyaktól.
Az utcai szolgálattal aztán a Parkerdőbe mentünk. Itt olyan kalyibák épületek, ahol életvitelszerűen élnek emberek. Nem hajléktalanok, csupán nehéz sorsú, szegény emberek.
Magam is meglepődtem, amikor az első állomás Szendiszűcs István, az ismert képzőművész házánál volt. A művész nagyon rossz állapotban fogadott minket. Azt mondta, hogy az elmúlt egy év alatt 10 kilót fogyott, alig van ereje. Puskás polgármester megígérte neki, hogy gondoskodik orvosi ellátásról.
Aztán Bori nénihez és Feri bácsihoz mentünk. Ők köszönték, rendben vannak. Bár Feri bácsi arról panaszkodott, hogy tönkrement a tévéjük, Bori néni pedig nagyon szeret tévét nézni. A szociális munkások megígérték, hogy kedden visznek neki egy tévét, pár napja amúgy is kaptak egyet adományként.
Feri bácsi még azt is panaszolta, hogy a Parkerdőből egészen a vasútig kell sétálnia a nyugdíjáért. Nem is az út hossza a baj, hanem, hogy útközben még egy kocsma sincs. A polgármester elszomorította, mert ez ügyben nem tud tenni semmit.
Szólj hozzá!
Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.
A rendőrség fokozott óvatosságot kér a közlekedőktől.
Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.
Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.
Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.
Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.
A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.
Mutatjuk a részleteket.
Helyi szavazás dönt a terület sorsáról.
Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.
12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.