A munkahelyvédelemre koncentrál a kormány a segélyezés helyett – fejtette ki Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium minisztere az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján. A kormány 3 hónapra 70 százalékban „igazságos plafonig” átvállalja a munkavállalók bérét, de csak ha „nem otthon vannak a munkavállalók”, és rövidített munkaidőben dolgoznak.
Ezen felül 40 százalékos bértámogatást kapnak a kutatás-fejlesztésben dolgozók, 2020. július 1-től 2 százalékkal csökkentik a szociális hozzájárulási adót, azoknak is megmarad a társadalombiztosításuk, akik fizetés nélküli szabadságon vannak. Azonnali online képzéseket indítanak el a feleslegessé vált munkaerő átképzésére digitális úton, a tandíj 95 százalékát az állam állja.
Megkapják a diplomájukat azok, akik a nyelvvizsga megszerzése miatt nem kapták meg azokat,
ez mintegy 75 ezer embert érint. Palkovics szerint erre azért van szükség, mert a gazdaság újraindítása során szükség lesz arra, hogy a diplomát igénylő munkakörökben diplomások dolgozzanak. 0% kamatozású felnőttképzési diákhitel indul azoknak, akik át akarják képezni magukat. Az egyetemi hallgatók egyszeri 500 ezer forintos, 0 százalékos hitelt kaphatnak, ezt a Diákhitel Központnál fogják tudni igényelni.
Az állam támogatja a turizmust, a kreatív ipart, a egészségipart, a mezőgazdaságot, logisztikát: beruházási támogatások, kedvező hitelek, adócsökkentések jönnek majd ezekben az ágazatokban. Az év végéig teljesen felfüggesztik az idegenforgalmi adót. Támogatni fogja az állam az egészségipart, szeretnék, ha a magyar gyógyszergyártók nagyobb szerepet kapnának. Létrehozzák az Egészségipari Innovációs Ügynökséget. Támogatást biztosítanak az egyetemek és privát kutatóintézetek számára is az egészégügyi kutatásokhoz.
A kormány célja, hogy megelőzze a munkaadók csődjét, ezért hitelgaranciás tőkeprogramokat hoznak létre a likviditás biztosítására.
Ez a kkv-knak és a nagyvállalatoknak is elérthető lesz. 2000 milliárd forint értékben lesznek hitelek, 500 milliárd forint értékben lesz állami garancia. Összességében a magyar GDP 18-20 százalékát szánja a kormány a gazdaság megvédésére, de ez növekedhet is a minsizter szerint.