Online sajtótájékoztatót tartott az operatív törzs csütörtök délelőtt a jelenlegi koronavírus-helyzetről.
Gál Kristóf, az ORFK szóvivője elmondta: csütörtökön 0 órától éjszakai kijárási korlátozás lépett életbe, ennek értelmében éjfél és reggel 5 óra között mindenki köteles a lakóhelyén, tartózkodási helyén, szálláshelyén tartózkodni. Csak munkavégzés, a munkahelyre közlekedés, onnan hazautazás vagy egészségkárosodással, életveszéllyel, súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, illetve életvédelmi céllal megengedett éjfél és reggel 5 óra között az utcán tartózkodni. Hozzátette: a rendőrség fokozottan ellenőrzi a korábbi és az új védelmi intézkedések betartását, és szabálytalanság esetén súlyosan szankcionálja a mások egészségét veszélyeztetőket.
Müller Cecília országos tiszti főorvos elismételte a reggel közölt adatokat, 84 magyar halt bele a koronavírusba az utóbbi 24 órában, hat százalékuknak nem volt alapbetegségük. Egész Európa küzd, rendkívül nehéz helyzetben vagyunk, ezért minden meg kell tenni a járvány terjedésének megakadályozására — tette hozzá. Müller Cecília szerint több európai országban az egészségügy eljutott teljesítőképessége határára, Magyarországon ezt szeretnék elkerülni.
"Meg kell szüntetni azokat a csoportosulásokat, amelyek a vírus terjedését fokoznák. Nagy a felelősségük a fiataloknak, akik talán észre sem veszik, hogy elkapták a vírust, de szeretteiknek hazaviszik"
— mondta Müller Cecília, aki azt kérte a fiataloktól, hogy legyenek tisztában saját felelősségükkel.
Elmondta: nagyobb eséllyel kerülnek kórházba az idősek. Kitért arra is, hogy mit kell vinni a kórházba: dokumentumokat (személyi igazolvány, TAJ-kártya, zárójelentések, leletek), lista a rendszeresen szedett gyógyszerekről. Érdemes külön csomagolni a ruhákat, mert vannak olyan kórházak, ahol adnak ruhát a betegeknek. Érdemes saját evőeszközt használni, kivételesen műanyag, eldobható evőeszközök használatát javasolta. Vinni kell alkoholos alapú kézfertőtlenítőt is, ez személyes tárgy, másnak nem szabad használnia. Már érkezéskor kötelező a maszk használata, a kórházakban azonban nincs mód a textilmaszkok tisztítására.
Az Operatív Törzs sajtótájékoztatója a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos fejleményekről
Fontos, hogy amikor lesz vakcina, ahhoz minden magyar az első körben hozzájusson — jelentette ki újságírói kérdésre. Az oltás beadása önkéntes és ingyenes lesz. a kormánynak vannak információi arról, hogy hol tart az oltóanyag fejlesztése. A kiemelt csoportba dolgozók, így az egészségügyi dolgozók elsőként vehetik fel az oltást.
A fertőzöttek 3,3 százaléka egészségügyi dolgozó, ez az arány a járvány kezdete óta igazolt 95 ezer fertőzöttre vonatkozik.
Müller Cecília szerint európai viszonylatban ez egy jó adat.