„Önként vállalt túlmunkának” minősítenék, ha a tanárnak távollévő kollégáját kell helyettesítenie – derült ki egy tervezetből, aminek a Népszava jutott a birtokába. A lap szerint ezzel beigazolódott a pedagógus szakszervezetek félelmei, miszerint a szakképző intézményekben dolgozó tanárokat szinte teljesen kiszolgáltathatják a munkáltatónak, vagyis a szakképzési centrumoknak.
A tervezet ugyan még nem nyilvános, de már most kiderült belőle, hogy a tanórán kívüli oktatói feladatok közül jóval kevesebbet számolhatnának el a jövőbe a tanárok. Ha a tervezet átmegy, akkor
Így lehetetlen lenne a ténylegesen elvégzett munkát nyilvántartani, tehát a tanárok nem fognak a rendes munkaidőt meghaladó munkavégzésért díjazást kapni.
A tervezet ezen felül azt is lehetővé tenné, hogy a fejlesztőpedagógusi, iskolapszichológusi, könyvtárostanári tevékenységet „szolgáltatásvásárlás” útján szervezze meg a szakképzési intézmény. A Népszava szerint az elsőre ésszerű döntésnek tűnő változtatás azonban erőteljes korrupciós lehetőségeket is magában rejt.
Többször kell majd továbbképezni a tanárokat
A kiszivárgott dokumentum a pedagógusok továbbképzési kötelezettségét is megváltoztatná, az eddigi hét év helyett ugyanis négyévente köteleznék legalább 60 órás továbbképzésre a tanárokat. Aki nem vesz részt ezeken vagy a képzéseket nem fejezi be sikeresen, annak megszüntethetik a munkaviszonyát.
Mindezek mellett azt hihetnénk, hogy a pedagógusok kapnának valamennyi kompenzációt a megugró követelményekért, de ez nincs így. A tervezetben egy szó sincs a kormány által beharangozott 30 százalékos béremelésről, kedvezőbb bérezési rendszerről, de még a munkáltatóval köthető béralku lehetőségéről sem.