Az új név nem csak a zöld vonalat hangsúlyozza, de azt is jelzi, hogy akkor mégsem lehet más a politika?
Természetesen nem ezt jelzi. De az igaz, hogy az a fajta politizálás, amit a kezdetekben Schiffer András javaslatára, az ő vezetésével az LMP végrehajtott, és ami arról szólt, hogy a hatalmon lévő és ellenzéki pártokat egyidejűleg kell leváltani, az már nem működik.
Tudni kell alkalmazkodni a realitáshoz, az olyan hagymázas álmokat pedig el lehet felejteni, hogy mi majd egy mini néppártként leváltjuk a teljes ellenzéket és a kormányt is.
Az LMP eddig is zöldpárt volt, mitől lesz most ez a téma hangsúlyosabb?
Ha megnézi valaki a 2018-as kampányt, aminek Szél Detti volt az arca, akkor abban kevés zöld témát lehetett találni, talán Pakson kívül. Paks is inkább csak a jelszavak szintjén.
Első sorban erről fogunk beszélni, de ez nem csak a nádi nünükék megvédéséről szól, hanem az ökoközgazdaságtan beemeléséről, a nemnövekedés programjának és a szociális kérdéseknek erősebb megjelenítéséről. Ez a kapitalizmus, a növekedésmánia és a fogyasztói társadalom kritikáját is jelenti egyben.
Egyre több nem deklaráltan zöldpárt emeli be programjába a zöldpolitikát, és nemcsak a baloldalon, hanem mondjuk a Mi Hazánktól egészen a KDNP-ig vagy éppen a Fideszig. Nem taktikai hiba ebben a környezetben visszaváltozni egy egytémás párttá?
Úgy látom, hogy a fidesznél, de az ellenzéki pártoknál is csak a zöld szlogenek puffogtatása történik valós szakmai tartalom nélkül. Mi kifejezetten a megalapozott szakmai érvelést, politizálást vállaljuk fel. A politikai paletta pártjainak nagy többségével szemben (a Párbeszéd a kivétel) nagyjából öt éves előnyben vagyunk ezen a téren.
Dézsi Csaba András, Győr új fideszes polgármestere is zöld témákkal kezdte az első közgyűlésén. Van feladata az LMP-nek Győrben?
Az, hogy az első rendkívüli közgyűlésen ez hangsúlyos téma, az azt jelzi, hogy a Fidesz rájött, hogy ez olyan téma, amivel foglalkozni kell. Ezt ítélték meg az ellenzéki program legfajsúlyosabb üzenetének. Azt is mondhatnám, hogy nagyon örülök annak, hogy ez így történt.
Másrészt azonban erősen sértő, hogy a környezetvédelmi bizottságba az LMP-től, illetve komolyabb, zöld témákkal foglalkozó civil szervezettől nem hívtak meg külsős tagnak valakit. Az LMP szívesen együttműködne szakmai vonalon, a zöld ügyekben az új polgármesterrel, de ennek a legjobb formája szerintünk az lenne, ha helyet kapnánk a bizottságban.
Lehet és érdemes a zöld vonalon újraegyesülni a pártból korábban kiaszakadó Párbeszéddel?
Biztos, hogy elkezdődik valamilyen együttműködés, de az is biztos, hogy mindkét pártban vannak olyan régi tagok, akiknek súlyos sérelmeik vannak egymással szemben. Szóval nem tudom, meddig jut el a dolog, de a munka megkezdődött.