Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője szerette volna megtudni, hogy:
- Hány gyógypedagógust képeznek jelenleg az országban?
- Hány SNI-s tanuló vesz részt a közoktatásban?
- Velük hány gyógypedagógus foglalkozik szakterületekre lebontva?
- Tankerületekre lebontva hány betöltetlen gyógypedagógus, illetve utazó gyógypedagógus állás van?
Emiatt közérdekű adatigénylást nyújtott be.
Az első kérdésre az Innovációs és technológiai Minisztérium válaszolt. Elmondták, hogy az ország több egyetemén gyógypedagógiát alapképzésben 4437, mesterképzésben 218 hallgató tanul, míg gyógypedagógiai szakirányú továbbképzésben 271 hallgató vesz részt.
A Klebelsberg Központ viszont azt a választ küldte az országgyűlési képviselőnek, hogy nem tudják megmondani, hány SNI-s gyermek és velük foglalkozó gyógypedagógus van a rendszerben, ugyanis nem rendelkeznek ilyen adatokkal.
Ez úgy lehetséges, hogy 2017. január elseje előtt még Klebelsberg Intézményfenntartó Központ néven (KLIK) valóban ők látták el az intézmények fenntartását, azonban a nevezett dátum után kiváltak a területi szervei, és beolvadtak a tankerületi központokba. Az azóta simán csak Klebelsberg Központ néven működő tömörülés a Nemzeti köznevelési törvényben „meghatározott oktatási központ feladatainak ellátására kijelölt szerv”, azaz így már nem lát el intézményfenntartói feladatokat - derül ki a Mérce cikkéből.
Egyszerűbben: mivel a Klebelsberg Központ nem intézményfenntartó, hanem "csak" az intézményfenntartókat felügyelő szerv, ezért azt, hogy az intézményekben hány gyógypedagógus van, összesen hány gyógypedagógus van, és hány SNI-s gyerekre hány gyógypedagógus jut, a középirányító szerv nem tudja összegezni, és megmondani.
Ungár Péter a válaszra reagálva kijelentette,
ha valami a világon közérdekű adat, akkor ez az: a gyerekeknek joguk van képességeiknek megfelelő oktatásban részesülni, és nyilvánvalóan azzal, hogy nincs elég gyógypedagógus, az ország egyes területein ez nem valósul meg.
Az országgyűlési képviselő úgy véli, nem véletlen, hogy nem adják ki a kínos adatokat.
Nagyon nagy egyes megyékben a hiány, elsősorban a méltatlan bérhelyzet miatt
- mondta.
Ungár Péter szerint az oktatás centralizációját évekkel ezelőtt azzal indokolta a kormány, hogy így átláthatóbb lesz majd a rendszer. Ezzel szemben az látszik, hogy a különböző szintű rendszer bürokratikus útvesztőiben épp az ehhez hasonló információkat lehet könnyebben elrejteni.
Példaként megjegyezte, hogy ugyanezeket az adatokat korábban már az Emberi Erőforrások Minisztériumától is kikérte, akik mondtak is számokat, de a területi, megyénkénti leosztást nem voltak hajlandóak kiadni neki.
Az LMP országgyűlési képviselője jelezte: ügyvédjével konzultálva jogi lépéseket tesz majd, hogy megszerezze a kikért adatokat.
Ungár Péter résztulajdonos az Ugytudjuk.hu-t kiadó gazdasági társaságban.