A düsseldorfi egyetemi kórházban a múlt héten összeomlott az infomratikai rendszer, ami miatt a betegeket egy másik kórházba kellett irányítani. A mentőknek így 32 kilométerrel messzebbre kellett vinni a sérületeket, köztük egy olyan őt is, akinek kritikus volt az állapota. Az orvosok így csak egy órával később tudták ellátni a nőt, aki emiatt az életét vesztette. Az csak később derült ki, hogy a kórház rendszere azért omlott össze, mert egy hekkertámadás áldozata lett.
Az úgynevezett ransomware-ek, vagyis az olyan víusok, amelyek zárolják az emberek számítógépeit, majd egy üzenetet osztanak meg, miszerint a felhasználónak fizetnie kell, hogy visszakapja az adatait már régóta jelen vannak, azonban az elmúlt időszakban egyre többször fordul elő Németországban, hogy kórházakat támadnak meg velük.
Az Independent szerint ez azért lehetséges, mert a kórházak többsége elavult rendszerekkel dolgozik, amelyekbe könnyen be tudnak jutni a hekkerek. A cyber betörők ezután összegyűjtik a betegek adatait, mielőtt bárki is észrevenné, hogy valakik behatoltak a kórházak rendszereibe. A hekkerek ezután különböző összegeket követelnek a kórházaktól, többnyire bitcoinban, hiszen ezt a valutát szinte lehetetlen követni. Az egyik leghíresebb ilyen támadás
Amerikában történt, ahol egy Los Angeles-i kórházba jutottak be a hekkerek. Ez az eset olyan súlyos volt, hogy több hétre leállt a kórház rendszere, ami miatt az orvosoknak újból kézzel írt üzenetekkel és fax gépekkel kellett dolgoznia. A hekkelés olyan jól sikerült, hogy a kórháznak végül ki kellett fizetnie a 17 ezer dolláros követelést, hogy visszakapják a rendszert.
A német kísérlet viszont nem volt ilyen sikeres, a nő halála után a rendőröknek sikerült kinyomoznia, hogy ki követhette el a támadás. A meg nem nevezett hekker végül visszavonta a követeléseit, miután kapcsolatba léptek vele az egyenruhások. A rendőrök végül gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indítottak nyomozást.