A kormány még 2017-ben döntött arról, hogy két vidéki velodromot szeretnének az országban, majd nem sokkal később, 2018. nyarán már jött is a hír, hogy Nagykanizsa és Debrecen nyerte meg a pályázatot.
A zalai város nem egyedül pályázott a Nyugat-magyarországi pályára, Nagykanizsa mellett Székesfehérvár, Kaposvár, Zalaegerszeg, Veszprém, Keszthely és Szombathely is adott be szakmai anyagot a projektre. Révész Máriusz Kerékpározásért és Aktív Kikapcsolódásért Felelős Kormánybiztos, valamint a kerékpáros szövetség emberei minden városban helyszínbejárást tartottak, így választották ki a zalai várost.
Nagykanizsán azonban nem csak ez, hanem egy versenyuszoda és egy sportcsarnok is épülni fog a miniszterelnök ígéretei szerint, ez utóbbi ráadásul közvetlenül a velodrom mellett. Emiatt a két projekt kvázi egy kalap alá került. (Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy a település városfejlesztési honlapja szerint a versenyuszodának már tavaly el kellett volna készülnie, de jelenleg csak egy tábla áll a terület előtt, amin az utóbbi időben annyi változott, hogy levették az átadás tervezett dátumát.)
A városfejlesztés honlapján a sportcsarnok tervén még nem szerepel a velodrom
Az épületek elnyerése és kihirdetése azonban még az előző ciklusban történt, a nagykanizsai városvezetés azonban októberben lényegesen felfordult: bár a polgármester, Balogh László továbbra is a kormánypárt színeiből került ki, a közgyűlés nagyobb arányban áll az Éljen VárosuNK Egyesület ellenzéki pártokat összefogó koalíció tagjaiból. (Mindezt anno egy vicces címlappal jelezték a választóknak.)
Maga a velodrom épülete egy 8 milliárd forintos projekt keretében valósulna meg, ami teljes egészében állami beruházás lenne. Egy decemberi közgyűlésen azonban a városvezetés nagy arányban elutasította ezt, méghozzá arra hivatkozva, hogy a projekthez sem pontos fenntarthatósági-, sem pontos üzleti terv nem készült. Az említett közgyűlésre készített előterjesztés így is az épület fenntarthatóságáról:
„A fejlesztés fennthartóságát nagyban segíti a küzdőtéren elhelyezett sportpadlón helyet kapó TAO támogatott sportágak pályahasználati ideje, akik a TAO forrásaik egy részét erre a célra tudják fordítani. A létersítmény működésének költségeit és bevételeit összegezve az indulás évében várhatóan 20 millió forint forráshiány keletkezik, amely a későbbiekben csökkenő tenednciát mutathat a külföldi pályahasználók, valamint az egyéb rendezvények megjelenésével.”
Mindez úgy jelent meg az előterjesztésben, hogy amint a cikk elején olvasható, a velodrom mellett egy sportcsarnok fog épülni, Nagykanizsán pedig a legmagasabb szinten a Kanizsai Vadmacskák kosárcsapata játszik, NB1/B-ben. Emellett még egy futsal csapat van, valamint az Izzó SE kézilabdacsapata, akik néhány szezonnal korábban felújították a korábbi MÁV-csarnokot, és azt használják. És bár az utánpótlás nagy, mégis jogos a kérdés, hogy a városnak szüksége van e egymás mellett két pályára.
A pályakerékpározás miatt viszont valóban a külföldi csapatok edzőtáboraira kell alapozni, Magyarországon ugyanis – részben az infrastruktúra hiánya miatt – nem túl elterjedt ez a sportág, bár Szalontay Sándor, Lovassy Krisztián és Szabolcsi Szilvia személyében az élmezőnyhöz tartó versenyzőink vannak. Az előterjesztés még egy nagykanizsai egyesületre hivatkozik, a Limitless Team XCO-ra. Az egyesület versenyzői a 2019-es versenyszezonban 27 érmet szereztek, ám amint az a nevükből is kiderül, MTB számokban.
Az említett decemberi közgyűlésen Fodor Csaba, az Éljen VárosuNK Egyesület frakcióvezetője úgy nyilatkozott, nevetséges, hogy az előterjesztés konkrét adatok nélkül becsli meg a 20 millió forintos éves veszteséget.
Azt láttuk, hogy az lett volna a fontos, hogy az építés során kivegyék a jó kis hasznot belőle. Felépítik, és utána odaadják az önkormányzatnak, hogy te meg működtesd, viseld a költségeit. Ez volt a lényege az egésznek, mint ahogy Magyarországon szinte minden állami beruházásnak – most már azt kell mondani – ez a lényege: megépítjük a csarnokot, a stadiont, az uszodát, én, a kormány ezt állom, adom hozzá a pénzt, az én embereim építik meg, és elvisszük az építésből eredő hasznot, vagy annál többet - sejthető, hogy hova, kihez. Ezt követően meg odaadjuk az önkormányzatnak, hogy örüljön neki.
Mint mondja, támogatják az építkezéseket és a fejlesztéseket, de csak akkor, ha nem kell feleslegesen máshonnan elvonni hozzá a pénzt.
Ezt úgy látszik megértette a Fidesz-frakció nagy része, mert a kétharmaduk a mi javaslatunkat támogatta, és nem a polgármesterét.
A közgyűlés szavazásán ugyanis 12:2-es végeredmény született, így a Fidesz-frakció kétharmada is az ellenzéki álláspontra szavazott, miszerint feltételesen támogatják az előterjesztést - a feltétel pedig az átlátható üzleti terv. Ennek január 31-ig kell elkészülnie.
Mindez azonban azt is jelentheti, hogy a kormány módosíthatja álláspontját, és egy másik pályázó városnak adhatja a projektet.