Kimondta a tudomány: A génjeidbe van kódolva, hogy kutyatulajdonos lesz-e vagy sem

Farkas Bazsi 2019-05-20 18:16:00
Neked van kutyád?

Az ember genetikai összetétele jelentős mértékben befolyásolja, hogy az illető kutyatulajdonossá válik-e vagy sem - derült ki svéd és brit kutatók tanulmányából.

A Scientific Reports című folyóiratban publikált tanulmány készítői a Svéd Ikerregisztert használva több mint 35 ezer ikerpár genetikai összetételét vizsgálta meg, hogy megnézze, van-e "öröklődő eleme" a kutyatartásnak  - írta a Medicalxpress.com.

"Meglepődve tapasztaltuk, hogy egy személy genetikai összetétele a jelek szerint nagy mértékben befolyásolja, hogy az illetőnek van-e kutyája" - mondta Tove Fall, az Uppsalai Egyetem professzora, aki a tanulmány egyik vezető szerzője volt. Hozzátette: az eredmények hasznos információkkal szolgálhatnak az ember és kutya kapcsolatának jobb megértéséhez a történelmi és modern időkben egyaránt. 

Fall szerint noha a kutyák és egyéb háziállatok világszerte megszokott tagjai a háztartásoknak, nagyon keveset tudni arról, hogy milyen hatással vannak az emberek mindennapjaira és egészségére. "Könnyen lehet, hogy néhány emberben erősebb a született hajlam arra, hogy háziállatról gondoskodjon" - jegyezte meg a szakember.

A kutyák voltak az első háziasított állatok, legkevesebb 15 ezer éve vannak szoros kapcsolatban az emberrel és úgy tartják róluk, hogy jelentősen hozzájárulnak gazdáik jólétéhez és jó egészségéhez. 

"A mostani eredmények azért fontosak, mert azt sugallják, hogy a kutyatartás egészségre gyakorolt jótékony hatása, amelyet néhány tanulmány kimutatott, talán részben a vizsgálatba bevont emberek különböző genetikai összetételével magyarázható" - mondta Carri Westgarth, a Liverpooli Egyetem munkatársa.

Az ikerpárok tanulmányozásával jól elkülöníthető a környezet és a gének hatása. Mivel az egypetéjű ikrek azonos génkészleten osztoznak, a kétpetéjű ikreknél viszont különböző génváltozatok jelenhetnek meg, ezért annak összehasonlítása, hogy az ikerpárok egy, vagy mindkét tagjának van-e kutyája, megmutathatja, hogy a genetikának van-e szerepe a kutyatartásban.

A mostani tanulmányból kiderült, hogy az egypetéjű ikerpárok esetében a kétpetéjűekhez képest jóval gyakrabban fordul elő, hogy mindkettejüknek van kutyája. Ebből arra lehet következtetni, hogy a kutyatartás hátterében genetikai okok is állnak.

A szakemberek szerint a tanulmányból ugyan nem derül ki pontosan, hogy melyek az érintett gének, de legalább első ízben bizonyítást nyert, hogy a genetika és a környezet nagyjából egyenlő szerepet játszanak abban, hogy valakiből kutyatulajdonos lesz-e.

(Via MTI)

Szólj hozzá!

Anyaegyesülete elbúcsúztatta az olimpiai bajnok Pars Krisztiánt

A civil élettel kapcsolatban még "kiforratlanok" a tervei.

A medence tisztaságának titka: az automatizált tisztítórendszerek

Ha valaha is elgondolkodtál azon, hogyan lehetne könnyebbé tenni a fárasztó medencetakarítást, jó helyen jársz. 

Közös felfedezések a párkapcsolatban

A párkapcsolat örömforrást jelenthet mindkét fél számára, függetlenül attól, hogy monogám vagy nyitott kapcsolatról van szó. A közösen megélt intimitás és vágy, amelyet időnként egészen új szintre emelhetünk, megnyithat egy új világot a szeretett személy számára.

Mire jó egy mini kompresszor?

Vannak olyan eszközök, amelyeknek otthon és ipari területeken is egyaránt nagy hasznát tudjuk venni - ezekről a szakmai hírekben is sokat olvashatunk.

Eljárás folyik a Haladás labdarúgó-csapat frissen kinevezett vezetőedzőjével szemben

Korábban két szombathelyi önkormányzati cégben dolgozóval szemben indult eljárás. Egyikük sem maradhatott a helyén.

Győri városi kitüntetésekhez várják a javaslatokat

Január 30-ig lehet Pro Urbe és díszpolgári címre jelölteket állítani.

Kilépett a pártból a Vas megyei LMP elnöksége

Németh Ákos, Gálffy Áron, és Hisham AbdulGhafoor is otthagyta a zöldeket.

Férfi kosárlabda Eb-selejtező - Hanga Ádám nélkül a magyarok

Február 20-án Szombathelyen folytatja a csapat.

Vígh Ferenc a Haladás vezetőedzője

Rózsa Dániel a kapusedző, Jakab Ferenc a masszőr, míg Márkus Gábor a technikai vezető.

Távozott Zdravko Bošković az Egis Körmendtől

Lejárt a két hónapos szerződése.

A városvezetés most azon dolgozik, hogy Szombathely lakossága minél egészségesebb legyen

Mozgásra buzdítás, szűrővizsgálatok, egészséges étrend is szerepel a Viva Savaria programban.

A ChampSport menedzserirodához igazolt Pődör Rebeka

Jelenleg az SZKKA sikere a játékos számára a legfontosabb.

Téli autózás szabályai

Megérkezett a hűvös őszi idő, és a tél is itt van a sarkon. A hidegebb időjárás komoly fejtörést tud okozni az autósoknak, és bizony jobban oda is kell figyelniük arra, hogyan közlekednek. Lássuk, milyen szabályok vannak, melyeket a téli autózás során érdemes betartani.

Intercityvel ütközött egy sárvári sofőr

A hátsó ülésen utazott a vádlott élettársa és egyéves gyermeke is.

MOHU: már több mint egymilliárd palackot váltottak vissza Magyarországon

A Győr-Moson-Sopron megyei lakosok, az egyik legszorgalmasabban gyűjtöttek.

Forray: Az egész MTE-családnak össze kell fognia, hogy együtt érjünk el újabb sikereket

Sérüléshullám nehezíti a körmendi kosárlabda-csapat további szereplését. Most Durázi Krisztoferre vár hosszabb kihagyás.

Hogyan számíthatjuk ki az 1 m3 gáz árát 2025-ben?

A lakossági gázár kiszámítása gyakran bonyolultabb, mint elsőre gondolnánk. Nem elég az 1 m³ gáz egységárát ismernünk, hiszen a végső költségeket számos tényező befolyásolja, mint például az alapdíj, a fogyasztási díj és a különféle adók. 2025-ben ezek az összetevők továbbra is meghatározzák a gázszámlák összegét.