A kormány újabb hat egyetem, köztük a Széchenyi István Egyetem működési és finanszírozási modellváltásáról döntött.
„Az intézkedés elsődleges célja a versenyképesség növelése, a jelenleginél rugalmasabb, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb működési környezet megteremtése, a felsőoktatás nemzetköziesítése és folyamatos fejlődése. A manapság szinte napról napra jelentősen változó világban intézményünknek az eddigieknél is erőteljesebb megújulási folyamatra van szüksége, hogy még inkább a helyi társadalmi élet, a felelős polgárság képzése és a gazdaságfejlesztés motorjává válhasson” – áll a közleményben.
A Széchenyi István Egyetem alapítói és fenntartói jogai 2020. július 1-jével a közvetlen állami fenntartás helyett egy kifejezetten erre a célra létrehozott alapítványhoz kerülnek.
Az új finanszírozás előnye a közlemény szerint a „hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságot szem előtt tartó éven túli szemlélet, amelyet a 2022-től bevezetendő, előre rögzített teljesítménymutatók alapján a különböző feladatok sajátosságait figyelembe vevő új finanszírozási elvek támogatnak”.
A gazdálkodást segítik a közbeszerzési könnyítések, amelyek hozzájárulnak a vállalati szereplőkkel való még eredményesebb együttműködéshez. A közlemény szerint modell bevezetésével lehetőség nyílik a rugalmasabb foglalkoztatásra, ennek keretében pedig az egyéni teljesítményeket elismerő, motiváló, differenciált javadalmazásra. A megújulásnak köszönhetően az egyetem szerint a munkatársak több nemzetközi és hazai projektben vehetnek részt, még modernebb infrastruktúrát és eszközöket használhatnak.
„Fontos kiemelni, hogy egyetemünk a megújulási folyamat lezárulta után sem szakad el a felsőoktatási szolgáltatásokat megrendelő államtól, amely továbbra is stratégiai és aktív partneri szerepet tölt be. Ez garanciát jelent a hosszú távú, stabil működésre. A modellváltástól ugyanakkor az is várható, hogy növekszik intézményünk saját bevételszerző képessége” – áll a közleményben.