Idén harmadik alkalommal rendeznek Szombathelyen Karrierhetet, ahova a pályaválasztás előtt állókat legalább annyira várják, mint szüleiket, vagy éppen aktuális álláskeresőket, akár pályakezdő fiatalokat is.
A Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a kormányhivatal szakmai programokkal is készült, ahova cégvezetőket, HR-szakembereket, pedagógusokat és vállalkozókat is várnak.
Ahogy III. Vas Megyei Karrierhét, Pályaorientációs Show és Állásbörze hivatalos oldalán írják, tematikus szakmai napok, több tucat munkáltató és több mint hetven szakma várja az érdeklődőket szeptember 11-13 között az Aréna Savariában.
A szakmai programok részletesebben:
Szeptember 10. (hétfő)
Helyszín: VMKIK konferencia terme (Szombathely, Honvéd tér 2.)
9:00-16:00: Női energiák és csapdák - női karriernap
A nőkben rengeteg kiaknázatlan energia rejlik: egyéni és társadalmi szinten is. Gyereket nevelnek, háztartást visznek, és igen, még a munkahelyen is megállják a helyüket, ha a munkáltató erre lehetőséget ad nekik. Az energiáikat azonban csak akkor tudják használni, ha nem ejtik őket foglyul a tipikus csapdahelyzetek. De mik is ezek a női energiák és mik a csapdahelyzetek? A Női Karriernap ezekre a kérdésekre próbál majd választ adni.
16:15-18:00: Az üzleti kommunikáció eszköze: a Small Talk (Dr. Erdős Zsuzsanna, coach előadás és könyvbemutatója)
Szeptember 11. (kedd)
Helyszín: Aréna Savaria (Szombathely, Sugár út 18.)
08:30-10:00: A kötődések kialakulása: az iskola szerepe és lehetőségei
Mi a köze egy általános iskola igazgatójának, osztályfőnökének, pedagógusának ahhoz, hogy egy fiatal felnőtt később elmegy az országból vagy sem? És vajon mi a köze ahhoz, hogy a fiatal majd gyakran vált munkahelyet vagy sem? Egyáltalán hogyan jön ehhez a témához a kötődés kialakulása, az iskola szerepe és lehetőségei?
A legújabb kutatások, a külföldről hazatérőkkel készült interjúk tanulságai egy irányba mutatnak: az érintettek a szociális és kapcsolati háló, a kulturális közeg, a kötődések és a gyökerek miatt térnek haza. Az értékvesztettség és értékkeresés bizony központi téma itt: az individualista, a külsőségeken alapuló generációs értékek kérészéletűek; a velük való küzdelemben pedig az iskola komoly csatamező. Vagy inkább szántóföld, amelyből kivirágozhatnak a kötődést sok irányból tápláló értékrendszerek?
Ezek a kérdések és a rájuk életszerűen adható válaszok izgatnak minket akkor, amikor a meghívottakat kerekasztal beszélgetésre hívjuk, az X, Y, Z generációsokról szóló felvezető előadás után.
10:00-: Pályaorientációs Show és Állásbörze - Megnyitó
13:30-16:30: Menni vagy maradni? (Munkaerő-megtartás és elvándorlás a megyében)
Szeptember 12. (szerda)
Helyszín: Aréna Savaria
8:30-10:00: A jövő kompetenciái a jelen előkészületeiben (A jövő munkahelye, a munkahely jövője)
Élethosszig tartó tanulás – szokták hangoztatni, de vajon ezzel a szakközépiskolás vagy gimnazista generációval, és ebben a környezetben? Hogy készítsünk fel valakit, aki 5 év múlva már valószínűleg teljesen más körülmények között fog dolgozni, mint most? Emellett miért is tanuljon tovább, hogyan képezze magát egy 17- 18 éves fiatal: milyen hazai és külföldi perspektívák vannak előtte? Hogyan őrizze meg a motivációját a folyamatos tanulásra és tovább lépésre a mostani őrült leterheltség mellett?
13:30-15:30: Az IPAR 4.0 előszele: az elkerülhetetlen jövő
Szeptember 13. (csütörtök)
Helyszín: Aréna Savaria
11:00-12:00: Anya újra munkába megy
Tanácsok a gyesről, gyedről a munka világába visszatérő kismamáknak.
Szeptember 14. (péntek)
Helyszín: VMKIK konferencia terme
9:30-12:00: „Gyakorlati képzőhelyek, mint a szakképzés kulcsszereplői” szakmai Fórum
Milyen jogszabályi előírásoknak kell megfelelnie egy gyakorlati képzőnek? Mit tegyünk, hogy minden előírásnak megfeleljünk a gyakorlati képzés megvalósítása során? Mások, hogy csinálják? Többek közt ezekre a kérdésekre kaphatunk választ az ellenőrzéseket végző hatóságok szakembereitől.