Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói hétfő este megszavazták, hogy feladják a hónapok óta tartó blokádot - írja a Telex.
A lap szerint a hallgatók úgy érzik, a hétfőn hozott újabb koronavírus-rendeletek miatt elfogyott a mozgásterük, mivel a rendeletek miatt a felsőoktatási intézmények online oktatásra állnak át, a kollégiumokat pedig ki kell üríteni, a gyülekezéseket pedig betiltották. A kollégiumból is elkezdenek kedden kiköltözni.
Természetesen a hatályba lépő járványügyi szigorítások bennünket is érintenek, ám a sajtóértesülésekkel szemben az ellenállás folytatásának lehetőségeiről bázisdemokratikus fórumunk keretei közt jelenleg is közösen gondolkodunk, mivel követeléseink továbbra sem teljesültek. Köszönjük minden támogatásotokat!
- írták a HÖK Facebook oldalán.
Komisszárt helyeztek az egyetem élére
A lap megemlékszik arról, hogy a hallgatók az egyetemet augusztus végén foglalták el, mivel az intézmény fölé rakott alapítvány, élén Vidnyánszky Attilával benyújtotta az új alapító okiratot, mire az egyetem teljes vezetése és szenátusa - ami az egyetem legfőbb döntéshozó szerve - lemondott.
Az okiratban ugyanis őket minden jogkörüktől megfosztották: nem dönthetnek saját működési szabályzatról, költségvetésről, intézményfejlesztésről, nem választhatják meg az egyetem rektorát, nem nevezhetnek ki önállóan intézetvezetőket és osztályvezető tanárokat sem. Ezek a jogkörök mind a kuratóriumhoz kerültek át.
Az SZFE hallgatói az elejétől kezdve azt kommunikálják, hogy nem ismerik el legitimnek a kuratóriumi tagokat, az autonómia visszaadását követelik, és az egyetem épületeit is szimbolikusan elfoglalták.
Közben a kuratórium az addigi kancellár helyére Szarka Gábor lövészezredest, Hende Csaba korábbi honvédelmi miniszter volt kabinetfőnökét nevezte ki. Majd pályázat és szenátusi jóváhagyás nélkül két új rektorhelyettest is, Novák Emil filmrendezőt és Zalán János színész, producert.
Október elsején az egyetem oktatóinak körülbelül 60 százaléka sztrájkba kezdett, amihez számtalan külső munkavállalójuk is csatlakozott.
Szarka egy sor kényszerítő lépést hozott a hallgatókat visszalépésére, például:
- előrébb hozta az őszi szünetet
- lekapcsolta az internetet az egyetem épületeiben
- több terem kulcsát nem adták oda a hallgatóknak, így nekik alternatív megoldásokat kellett keresniük arra, hogy tartsák meg az óráikat, mivel ők végig kitartottak amellett, hogy tanulni akarnak: a padlástérben, aulában és az egyetem lépcsőin is tartottak órákat
- az irodai dolgozóknak is megtiltotta, hogy bemenjenek az épületbe, csak a portások, gondnokok, takarítók járhattak be, így az utóbbi hetekben nagyon alapszinten működött az intézmény.
- függesztette az őszi félévet, mert az egyetem el nem ismert vezetése már több, mint egy hónapja nem tudott bejutni az egyetem épületeibe