Havi 1,1 millió forintért képviseli a győri önkormányzatot a Mester & Társa ügyvédi iroda

Pintér Bence 2024-01-10 14:03:00
Ők képviselik az önkormányzatot akkor is, amikor az nem akar közérdekű adatokat kiadni. Most sem akarták, visszadátumozva rakta fel a szerződést az önkormányzat.

Pintér Bence a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje lesz a 2024-es önkormányzati választáson.

Az Átlátszó KiMitTud nevű közadatigénylő rendszerén keresztül kérte ki Bódi Mátyás „az önkormányzat, valamint azon ügyvédi irodák között kötött szerzõdéseket, melyek a 2022. január 1. és 2023. november 30. között indított sajtó-helyreigazítási kérelmek kapcsán láttak el jogi feladatokat”. Az őszi időszakban nagyon felpörgött ezen a téren a győri önkormányzat működése, mi is sorra-másra kaptuk a sajtóhelyreigazítási kérelmeket.

Ugorjunk egy kicsit előre, hiszen a választ végül megkapta az igénylő, mint kiderült,

a Mester & Társa ügyvédi iroda havi bruttó 1,1 millió forintért dolgozik az önkormányzatnak 2020 decembere óta.

Persze nem csak sajtóhelyreigazítási ügyekben működnek, a szerződés is ennél általánosabb, például a Mester & Társa képviseli az önkormányzatot azokban a perekben is, amelyeket mi indítottunk közérdekű adatigénylések elutasítása miatt – olyan pereket, amelyeket meg is nyertünk. Ugyanígy a Mester & Társa képviseli sokszor Dézsi Csaba András polgármestert, bár az nem világos, hogy ezt ennek a szerződésnek a keretei között, vagy magánmegállapodás alapján teszik-e.

Hazudtak, majd visszadátumozva töltötték fel a szerződést

Az adatigénylés története azonban remek illusztrációként szolgál Dézsi Csaba András „nyílt városházájára”, ami folyamatosan igyekszik eltitkolni az adatokat az érdeklődő győriek elől. Az eredeti kérdésre az adatigénylő azt a választ kapta december 15-én Dézsi Csaba Andrástól, hogy az általános szerződést már korábban közzétették – de linket nem küldtek hozzá, hogy pontosan hol érhető el. Rendszeresen használja ezt a taktikát a polgármester, így ugyanis lehet keresgélni a honlapon.

Ahogy azt mi is tenni szoktuk, az adatigénylő kért pontos linket, és láss csodát, szerdán kapott is: egy 2021. január 6-i bejegyzést a város üvegzseb-felületén. Azonban ha ismerjük a győri városvezetés közadat-kiadási módszereit, akkor rögtön gyanús lesz valami:

a webcímben szereplő sorszámból világosan látszik, hogy a szerződést nem 2021. januárjában, hanem idén januárban, tehát az adatigénylés miatt töltötték fel.

A most elküldött szerződés üvegzseb-sorszáma 161, azonban ha visszalapozunk 2021 januárjáig, akkor láthatjuk, hogy az előtte lévő szerződés sorszáma 41, az utána következőé pedig 42. Ha pedig előrelapozunk 2024 januárjához, akkor láthatjuk, hogy a legutóbbi „Szerződések” nevű bejegyzés sorszáma 160. Ez tavaly novemberben kerütl fel, de ennyből már biztos, hogy ez a fájl november 23. után került fel a felületre valójában, nem pedig három éve. (Ha az archivát oldalakat kezelő Wayback Machine-ba beütjük ezeket a webcímeket, azt találjuk, hogy a 41-est és a 42-est már tavaly archiválta az oldal, a 161-est azonban nem. Ha az oldal 2021 januárja óta ott lenne, akkor azt is elérnénk a Wayback Machine-ban.)

Ha egy lépéssel továbbmegyünk, és megnézzük a forráskódját az ügyvédi szerződést közlő oldalnak, akkor azt láthatjuk, hogy azt 2024. január 10-én szerdán, tehát a válasz kiküldésének napján módosították.

Magyarán szólva  a december 15-i válasz idején nem írt igazat a polgármester, a keretszerződés nem volt publikálva.

Korábban egyszer már járt el ugyanígy a győri városvezetés, akkor a parkolásról szóló közvélemény-kutatásról kötött szerződés kapcsán állították, hogy már évek óta kint van a város honlapján, miközben akkor is utólag, adatigénylésünk hatására töltötték fel azt a rendszerbe.

Hogy mennyire titkolózik a győri városháza immár sokadik éve, arról a 2023-as évet összefoglaló írásunkban számoltunk be.

Szólj hozzá!

Nem várt helyen is okozhat problémákat az extrém hőség: a talajközeli ózon az új veszélyforrás

A forró, napos időjárás kedvez a talajközeli ózon kialakulásának, amely irritálhatja a légutakat, ronthatja a tüdő működését és különösen veszélyes lehet a krónikus betegek számára. 

Igazi ritkaság: kilenc nappal korábban nyitják meg a felújítás alatt álló Hecsei úti felüljárót

Hétfőn hajnali négy órától ismét minden közlekedő használhatja az átkelőt, az autóbuszok is visszatérnek eredeti útvonalukra.

Kicserélték a győri kórházban meghibásodott transzformátort

Megkezdték az elhalasztott egészségügyi ellátásokat.

Kánikula 2026 - enyhül a hőség, de még nincs vége: szombattól már “csak” másodfokú riasztás lesz érvényben

A július vége óta tartó harmadfokú hőségriasztást mérséklik, de a tartós meleg miatt továbbra is fokozott óvatosságra van szükség.

Két részletben érkezik a 100 ezer forintos iskolakezdési támogatás, amit nem kell külön igényelni

Az első 50 ezer forintot még a tanévkezdés előtt folyósítja a Magyar Államkincstár, a második részlet novemberben, utalvány formájában érkezik.

Piknik italok: ízek és élmények a szabadban

Ahogy tavaszodik és a nap egyre tovább marad velünk, sokaknak támad kedve kirándulni a természetbe.

Örömhír: tíz éve nem volt ilyen alacsony az infláció Magyarországon

Júliusban mindössze 1,2 százalékkal emelkedtek éves összevetésben a fogyasztói árak, miközben az élelmiszerek ára már csökkent. 

A barokk összes árnyalata és még egy sor kiváló program vár mindenkit ezen a hétvégén Győrben

Középpontban a hagyományőrzés, de lesz Pogány Induló és Majka koncert, jóga szeánsz, “borhajózás” és egy csomó minden más. 

Energiatakarékosság: korábban kezdődik a Győri Audi ETO KC pénteki felkészülési mérkőzése

Az energiaellátás tehermentesítése érdekében másfél órával előrébb hozták a Brest Bretagne Handball elleni találkozó kezdését.

Barokk pompába öltözik a belváros: hétvégén rendezik meg a XXXIII. Győri Barokk Esküvőt

Jubileumi fogadalom megerősítés, történelmi felvonulás, tűzshow és vezetett séták is várják az érdeklődőket augusztus 7–8-án.

Extra: a Vásárcsarnokban nyitja új évadát a Győri Filharmonikus Zenekar

A „Zenélő piac” című különleges koncerttel szeptember 7-én rendhagyó helyszínen találkozhat a közönség a klasszikus zenével.

Átadják a megújult Erzsébet ligeti KRESZ-Parkot Győrben – családi programokkal ünneplik a felújítást

Ügyességi versenyek, KRESZ-kvíz, ingyenes kerékpár- és e-rollerjelölés is várja a családokat augusztus 8-án.

Nőverő szombathelyi férfi ellen emelt vádat az ügyészség

A férfi a nyílt utcán kezdte verni áldozatát.

A rómaiaktól az agyagkatonákig – tárlatvezetések, workshop és közönségtalálkozó várja a látogatókat a győri Rómer Múzeumban

Ingyenes programokkal és különleges kiállításokkal készülnek a hét második felére, a hőségriadó idején ráadásul a Várkazamata – Kőtár is díjmentesen látogatható.

Czunyiné harca a gmail és az önkény ellen - letiltotta a Google a Védvonal levelező fiókját

Nem vicc! A Fidesz maradéka tényleg egy ingyenes e-mail szolgáltatást használt, hogy megvédje a Fidesz maradékát.

Kedden megválaszthatja az Országgyűlés Magyarország új köztársasági elnökét

A TISZA Párt frakciója kezdeményezte az államfőválasztás augusztus 11-re való kitűzését - a kormánypárti jelölt személye ugyanakkor egyelőre nem ismert.

Szakértő a Duna alacsony vízállásáról: a vízlépcső sem csodaszer önmagában, a klímaváltozás miatt új szemléletre van szükség

A BME vízmérnöke szerint a Paksi Atomerőmű helyzetére sem jelentene automatikus megoldást egy új dunai vízlépcső - a jövő vízgazdálkodását pedig már a klímamodellekre kell alapozni.

Megrázó videó Bábolnáról: hajléktalan férfit bántalmaztak és aláztak meg - helyi információink szerint a rendőrség már intézkedik az ügyben

A felvételen egy padon alvó férfit ütnek meg, majd arra kényszerítik, hogy térdre ereszkedve megcsókolja egyikük bakancsát.