Egy új kutatás szerint a női vezetők gyorsabban észlelték a koronavírus veszélyeit, mint a férfi társaik. Azok az országok, ahol éppen nők irányítják a kormányokat, szisztematikusan vezették be a vírus megfékezésére szolgáló szabályokat, ezekben az országokban gyorsabban le is zajlott a járvány. Ennek köszönhetően a kutatás kimutatta, hogy
a nők által vezetett országokban alacsonyabbak a halálozási ráták.
A Liverpooli Egyetem kutatása azt is kimutatta, hogy a járvány után a választók jobban megbíznak azokban a női politikusokban, akik erőteljesen léptek fel a koronavírussal szemben. Ilyen például Jacinda Ardern is, Új-Zéland miniszterelnöke. A déli országban rekord alacsonyan sikerült tartani a betegek számát, ennek köszönhetően sokkal gyorsabban és kevesebb veszteséggel lábalt ki az ország a krízisből
Az olyan politikusok, mint például Boris Johnson, akik lassan léptek a járvány ellen viszont rengeteget veszítettek a népszerűségükből, pontosan a járvány súlyossága miatt. A kutatás azt is kimutatta, hogy a női vezetők nem féltek mára járvány elején kijárási korlátozásokkal élni, míg a férfi vezetők rizikós lépéseket tettek fel. A Liverpooli Egyetem példaként hozta fel Johnsont, aki úgy látogatott meg koronavírus-betegeket, hogy mindenféle védelem nélkül fogott kezet velük. A brit miniszterelnök néhány héttel később kórházba is került a kór miatt.
A kutatást végző Supriya Garikipati szerint azonban az eredményükkel nem azt a sztereotípiát akarják alátámasztani, miszerint a nők mindenféle veszély láttán visszavonulót fújnának. Garikipati szerint inkább azt jelenti, hogy a női vezetők nem hajlandóak az emberi életek kockáztatására, inkább vállalják a kijárási korlátozásokkal járó gazdasági visszaesést.
A felmérés viszont rámutatott arra, hogy a nők sokkal empatikusabban és meghatározottabban kommunikálnak az emberekkel, amiből közvetlenül profitálhattak azok az országok, ahol éppen nők vezetik a kormányokat.
Girikapati csapata 149 országot vizsgált, ezek közül csak 19-nek van női vezetője. Emiatt a kutatók több szempontot is szemügyre vettek, hiszen elképzelhető volt, hogy ezek az országok a földrajzi adottságaik miatt válhattak annyira ellenállóvá a koronavírussal szemben. Girikapati viszont azt mondja, hogy rosszabbul teljesítettek azok a hasonló helyzetű országok, amelyeknek férfi vezetőjük van.
Forrás: Metro