Hárommilliárd állatot öltek meg, vagy kényszerítettek menekülésre az év elején pusztító ausztrál bozóttüzek

Fehér Buda 2020-07-28 19:00:46
Eddig tartott felmérni, hogy pontosan mennyi állat került bajba a lángok miatt.

Közel három milliárd állat halt meg, vagy kényszerült vándorlásra az ausztrál bozóttüzeket követően, írja a Guardian. A lap szakértőkkel összefogva mérte fel azt a pusztítást, amit a télen kirobbanó tüzek végeztek, arra jutottak, hogy összesen

143 millió emlőst, 180 millió madarat, 51 millió béket és 2,5 milliárd hüllőt érintett negatívan a tűzvész. 

A kutatók azt mondják, nem csak a lángok voltak halálosak az állatok számára, hanem az azt követő éhség, kiszáradás és a ragadozó állatok jelenléte is több millió élőlénnyel végezhetett. A kutatásban négy nagy intézmény, a Sydney-i Egyetem, az Új-dél-walesi Egyetem, a Newcastlei Egyetem és a Charles Sturt Egyetem fogott össze, hónapokba telt, mire fel tudták mérni a pusztítást.

A végeredmény viszont még őket is lesokkolta, a tudósok szerint a 3 milliárd akkora szám, amit fel sem tudnak fogni. Lily van Eeden, a kutatás vezetője azt mondja, hogy az ő felmérésük volt az első, amely átfogóan, az egész kontinens vizsgálva jutott erre az eredményre. Az is kiderült, hogy közel 12 millió hektáron égtek a tüzek, ami nagyjából megfelel Anglia méretének. Ebből 8,5 millió hektárt csak az erdők tettek ki, ezek mind teljesen leégtek.

A kutatók szerint a tűzvész olyan volt, mint egy démoni dzsinn, amit kiengedtek a lámpásból. Most arra próbálnak megoldást találni, hogy miként tudnák megzabolázni az ausztrál bozóttüzeket, amelyek évről évre egyre nagyobb gondot teremtenek. A megoldás kulcsa valószínűleg a fosszilis energiaelőállítás méretének csökkentésében és az erdőirtás visszaszorításában rejlik. A szakértők már egészen 1980 óta mondogatják, hogy a globális felmelegedés gyorsulása az ausztrál tüzek elharapódzásához fog vezetni, ez az idei szezonra meg is történt.

A kutatók arra is rámutattak, hogy az éghajlatváltozás miatt egyre korábban kezdődik a bozóttüz szezon, tavaly már augusztusban felcsaptak a lángok, míg 1950-ben három hónappal később, csak novemberben következett ez be. Az összesítés végére pedig az is kiderült, hogy az idei szezon a gyarmatosítás óta nem látott ütemben pusztította el az állatok természetes élőhelyeit. Ennek következtében pedig rengeteg állat került a veszélyeztetett fajok listájára, az ausztrál kormány szerint 471 növényfajta és 191 állatfaj szorul segítségre. Ha ez nem történik meg, akkor szinte biztosan eltűnnek a Föld színéről.

 

Forrás: The Guardian

Szólj hozzá!

14 kiló marihuána volt a kocsijában, és nem tudta kifizetni a tankolást

A kapuvári kút dolgozói hívták a rendőröket. A folytatást nem nehéz kitalálni.

Elkészült a „KÉKTÚRA mozdony” és a „KÉKTÚRA motorvonat” – matricázott járműveket mutatott be a GYSEV Kőszegen

A környezetbarát közlekedési formákat népszerűsítő járműveken szlogen is olvasható: „Vonatra szállok – túrázni indulok”.

Adj vért, és ments meg három életet! 

Itt és ekkor adhatsz vért Győrben.

Az örökbefogadás mibenléte és rejtelmei

Az örökbefogadás különleges köteléket teremt az új szülők és a gyermek között, ami komoly kérdéseket vethet fel, jóval túlmutatva a hétköznapi családi kapcsolatokon.

Gázolás miatt ítélt el a bíróság egy szombathelyi taxist

400 ezer forintot kell fizetnie, és egy évre bevonták a jogosítványát.

300 ezer forintra büntették a Szombathelyi Haladást a szurkolók rendbontása miatt

A soron következő bajnoki meccsen egy szektort le is kell zárni a szankció miatt.

Antal Imre és Kósa Roland ugyanazt a problémát akarták megoldani ma reggel

A dolog szépséghibája, hogy egymástól 200 méternyi távolságra. 

Szombathelyen nem lesz unalmas az ősz! - Telt házas estékre készülhet az AGORA

Pintér Béla, Mező Misi, Doszpot Péter és egy kis Halloween a Víztoronyban. 

Enyhítené a kormány az Otthon Start program feltételeit

Társadalmi egyeztetésen a támogatott lakáshitel szabályainak módosítása. 

Őszi kulturális kavalkád a Rómer Múzeumban

Programajánló hűvös napokra. 

Zebrán gázolt egy nő Szombathelyen

A sértett súlyos sérülést szenvedett, a vádlottat eltilthatják a vezetéstől.

Horogra akadt egy orvhalász Mosonmagyaróvárnál

Engedélye nem volt, de tiltott halászeszköze igen.

Két parkolóházban is dolgozik a Győr-Szol a napokban

A Révai -és a Kodály Zoltán úti parkolókat kell nélkülözni egy rövid ideig. 

A Győri Fellebbviteli Főügyészség egy gyermekpornográfiában súlyosan érintett férfi büntetésének helybenhagyását indítványozta

Több, mint 16 ezer felvétele volt a visszaeső bűnösnek, köztük olyanok is, amin erőszakot követnek el. 

100 új kerékpártámaszt helyeztek ki Győrben - meg sem állnak 468-ig

Az újabb bringabarát lépéssel egy kicsit zöldebb lehet a város. 

Az aradi vértanúkra emlékeznek Szombathelyen

Lesz ünnepi műsor, megemlékezés, koszorúzás, és forgalomkorlátozás.