Három fideszes plakát letépéséért lopással gyanúsítanak egy soproni egyetemistát, miközben az MSZP plakátjait furgonnal ellopó emberek ellen nem indult eljárás

ugytudjuk.hu 2020-03-04 16:31:00
Az is közrejátszhat, hogy a fiú apja a Győr-Moson-Sopron megyei szocialisták egykori vezetője.

Egy húszéves soproni egyetemista a választási kampányban leszedett három fideszes plakátot, most ezek miatt lopással gyanúsítják egy büntetőeljárásban, írja az Index. A lap hozzáteszi, hogy fideszes aktivisták kisbusszal szállítottak el több tucatnyi MSZP-s plakátot Győrben, de őket nem gyanúsítják, mert arra hivatkoznak, hogy csak szelektív hulladékgyűjtőbe akarták vinni a plakátokat.

„Vállalom a felelősséget a tettemért, hibát követtem el, már ott helyben megbántam, de eszembe sem jutott, hogy ez lesz a vége” - mondta a lapnak a soproni egyetemista, ifjabb Kránitz László. Az idősebb Kránitz László egyébként, nem mellesleg, a Győr-Moson-Sopron megyei szocialisták egykori vezetője. A fiát most lopással gyanúsítja az ügyészség, mert a kampány során lefújt néhány politikai plakátot, három fideszes transzparenst pedig a csomagtartójába tett.

4650 forintos kárt okozott, ez elég volt az azóta tartó büntetőeljárás elindításához.

A rendőrök akkor elkapták az ifjabb Kránitzot, azt mondták neki, ha beismerő vallomást tesz, akkor enyhe büntetésre számíthat. Kránitz elismerte a rongálást, vállalta azt is, hogy kifizeti a plakátokat, és az azok kötözőit. A jegyzőkönyvek alapján ifj. Kránitz a védőről, sőt gyakorlatilag mindenről lemondott, de az Index azt írja, a vallomás szövegéből is egyértelműnek látszik, hogy a fiatal nemigen lehetett a szükséges információk birtokában. Később szembesült tehát csak azzal, hogy nem szabálysértés, hanem lopás bűncselekménye az ellene felhozott eljárás alapja annak ellenére, hogy az már első kihallgatási jegyzőkönyvéből is világos, nem a táblák eltulajdonítása, megszerzése volt a célja, hanem idegesítette a fideszes túlsúly a városban.

Kránitz szerint egyértelmű, hogy azért lett büntetőeljárás az ügy vége, mert az apja baloldali politikus, már a rendőrségen is azt kérdezgették tőle, hogy az apukája ehhez mit fog szólni? Szerinte azonban nem is a rendőrök viselkedése kérdőjelezi meg a tisztességes eljáráshoz való jogát, hanem ami a büntetőügyben később történt és történik, hiszen ő és ügyvédje is úgy látják, a vádhatóság többszörösen bizonyította elfogultságát.

A fiú védője ezután egyenesen Polt Péterhez fordult, akitől azt kérte, hogy vizsgálja meg a fiú kihallgatását, valamint a felmerült visszásságokat, no meg azt, hogy 

hogyan fordulhat elő az ma Magyarországon, hogy ifj. Kránitz esetében jelenleg is büntetőeljárás van folyamatban úgy, hogy a vádhatóság saját dokumentációja szerint is szabálysértési összeghatár alatt maradt az okozott kár értéke.

A védő még azt is hozzáteszi, hogy az ifjabb Kránitz nem akarta eltulajdonítani a plakátokat, sőt, még a fiú is azt mondta, 

"nyilván kidobtam volna, minek őrizgetnék fideszes plakátokat!? Nagyjából biztos vagyok benne, hogy nem tartanánk itt, nem lennék gyanúsított, ha más a nevem."

Kránitz és védője ügyészségi kettős mércére vonatkozó véleménye elsősorban abból fakad, hogy a soproni eseményekkel szemben a Győri Járási Ügyészség tavaly nyáron éppen azzal az indokkal szüntetett meg egy büntetőeljárást, hogy az elkövetők szándéka nem az eltulajdonítás volt, hanem az, hogy szelektív hulladékgyűjtőbe vigyék azokat a plakátokat, amiket ők szedtek le. Abban az esetben nem Farkas Ciprián és Mágel Ákos fideszes politikusok 3 darab választási táblájáról volt szó, hanem

36 darab, összesen 44 ezer 784 forint értékű MSZP-s európai parlamenti választási plakátról.

A rajtaütést követően azonban, amikor a szocialisták győri elnöke, Pollreisz Balázs érte tetten a fideszes aktivistákat, amint kisbusszal szedték le és össze az ellenzéki plakátokat, az ügyészség nem látott törvényes indokot a büntetőeljárásra.

Az Index végül megkereste a Legfőbb Ügyészséget, és rákérdeztek, hogy felülvizsgálják-e a történteket. Csak annyi választ kaptak, hogy "a büntető eljárási szabályok szerint további jogorvoslatnak, így „felülvizsgálati kérelemnek” sincs helye."

Szólj hozzá!

Drágább lesz házasodni Kőszegen

2019 óta nem emelt árat az önkormányzat. Eddig.

A MOHU MOL 18 új kukásautót adott át Győrben

Az átadott új Mercedes típusú kukásautók modern, EURO 6E környezetvédelmi besorolásúak, használatukkal csökkenni fog a károsanyag-kibocsátás és a környezet terhelése.

Az ETO indulhat a konferencia ligában, a DAC nem

Egy tulajdonos csak egy csapatot nevezhet a pontvadászatba.

Elfogták a rendőrök a szombathelyi késelőt

A vita hevében egy személyt életveszélyesen, három másikat könnyebben sebesített meg a fiatal férfi.

Könyörögve kéri a Madártani Egyesület, hogy ne etessük a vízimadarakat!

A vízimadarak etetése nemcsak felesleges, de tömegesen sodorja veszélybe és betegíti meg az állatokat.

Kitette a kölyökkutyát a 81-es út mellett, amely ezt nem élte túl

A kölyökkutyát nem sokkal később a főúton elütötték.

Az iskolában rángatta meg fia osztálytársát egy szombathelyi nő

A gyerekek összeszólalkoztak, anyuka meg ment rendet tenni.

Mindennapos bőrápolás 4 lépésben

A rohanó hétköznapokban sokszor elfelejtjük, hogy a bőrápolás sokkal több, mint pusztán szépségápolás.

A Blikk után a Győr+t fogja igazgatni Kolossváry Balázs

Július 1-től kezdi meg munkáját az új vezérigazgató.

Holnaptól egy hónapig tartó vidámparkot nyitnak Bükfürdőn

Légvár, kisvasút, dodgem, és még sok minden más.

Ropiként törte a fákat Kőszegen a tegnap esti vihar

Balesethez és vihar következtében kilenc fakidőléshez riasztották a Vas vármegyei tűzoltókat tegnap.

A napelemes rendszerek rejtett költségei

A napelemes rendszerek egyre népszerűbbek Magyarországon, hiszen a környezetkímélő hatásuk mellett hosszú távon jelentős megtakarítást biztosítanak.

Pintér Bence a sajtónak is bemutatta alpolgármester-jelöltjét

Szerinte van rá esély, hogy a pénteki közgyűlésen megválasztják Balog-Farkas Renátát.