Egy húszéves soproni egyetemista a választási kampányban leszedett három fideszes plakátot, most ezek miatt lopással gyanúsítják egy büntetőeljárásban, írja az Index. A lap hozzáteszi, hogy fideszes aktivisták kisbusszal szállítottak el több tucatnyi MSZP-s plakátot Győrben, de őket nem gyanúsítják, mert arra hivatkoznak, hogy csak szelektív hulladékgyűjtőbe akarták vinni a plakátokat.
„Vállalom a felelősséget a tettemért, hibát követtem el, már ott helyben megbántam, de eszembe sem jutott, hogy ez lesz a vége” - mondta a lapnak a soproni egyetemista, ifjabb Kránitz László. Az idősebb Kránitz László egyébként, nem mellesleg, a Győr-Moson-Sopron megyei szocialisták egykori vezetője. A fiát most lopással gyanúsítja az ügyészség, mert a kampány során lefújt néhány politikai plakátot, három fideszes transzparenst pedig a csomagtartójába tett.
A rendőrök akkor elkapták az ifjabb Kránitzot, azt mondták neki, ha beismerő vallomást tesz, akkor enyhe büntetésre számíthat. Kránitz elismerte a rongálást, vállalta azt is, hogy kifizeti a plakátokat, és az azok kötözőit. A jegyzőkönyvek alapján ifj. Kránitz a védőről, sőt gyakorlatilag mindenről lemondott, de az Index azt írja, a vallomás szövegéből is egyértelműnek látszik, hogy a fiatal nemigen lehetett a szükséges információk birtokában. Később szembesült tehát csak azzal, hogy nem szabálysértés, hanem lopás bűncselekménye az ellene felhozott eljárás alapja annak ellenére, hogy az már első kihallgatási jegyzőkönyvéből is világos, nem a táblák eltulajdonítása, megszerzése volt a célja, hanem idegesítette a fideszes túlsúly a városban.
Kránitz szerint egyértelmű, hogy azért lett büntetőeljárás az ügy vége, mert az apja baloldali politikus, már a rendőrségen is azt kérdezgették tőle, hogy az apukája ehhez mit fog szólni? Szerinte azonban nem is a rendőrök viselkedése kérdőjelezi meg a tisztességes eljáráshoz való jogát, hanem ami a büntetőügyben később történt és történik, hiszen ő és ügyvédje is úgy látják, a vádhatóság többszörösen bizonyította elfogultságát.
A fiú védője ezután egyenesen Polt Péterhez fordult, akitől azt kérte, hogy vizsgálja meg a fiú kihallgatását, valamint a felmerült visszásságokat, no meg azt, hogy
A védő még azt is hozzáteszi, hogy az ifjabb Kránitz nem akarta eltulajdonítani a plakátokat, sőt, még a fiú is azt mondta,
"nyilván kidobtam volna, minek őrizgetnék fideszes plakátokat!? Nagyjából biztos vagyok benne, hogy nem tartanánk itt, nem lennék gyanúsított, ha más a nevem."
Kránitz és védője ügyészségi kettős mércére vonatkozó véleménye elsősorban abból fakad, hogy a soproni eseményekkel szemben a Győri Járási Ügyészség tavaly nyáron éppen azzal az indokkal szüntetett meg egy büntetőeljárást, hogy az elkövetők szándéka nem az eltulajdonítás volt, hanem az, hogy szelektív hulladékgyűjtőbe vigyék azokat a plakátokat, amiket ők szedtek le. Abban az esetben nem Farkas Ciprián és Mágel Ákos fideszes politikusok 3 darab választási táblájáról volt szó, hanem
A rajtaütést követően azonban, amikor a szocialisták győri elnöke, Pollreisz Balázs érte tetten a fideszes aktivistákat, amint kisbusszal szedték le és össze az ellenzéki plakátokat, az ügyészség nem látott törvényes indokot a büntetőeljárásra.
Az Index végül megkereste a Legfőbb Ügyészséget, és rákérdeztek, hogy felülvizsgálják-e a történteket. Csak annyi választ kaptak, hogy "a büntető eljárási szabályok szerint további jogorvoslatnak, így „felülvizsgálati kérelemnek” sincs helye."