Mindenki tudja, hogy bolygónk jelenleg durván 365-ször fordul meg a saját tengelye körül, míg megkerüli a Napot. Ám ez nem mindig volt így, a Föld forgása az idők során jelentősen módosult. Egy friss kutatás során ősi korallokat vizsgáltak a tudósok, melynek alapján kiderült, hogy több száz millió éve például 420-szor fordult meg ugyanennyi idő alatt – írja az IFLScience.
A korallok növekedésével párhuzamosan minden nap egy finom kalciumréteg rakódik le rajtuk. Ezen rétegek segítségével következtetni lehet arra, hogy egy adott év hány napból állt – a módszer sokban hasonlít a fagyűrűk elemzésére. A kutatók úgy vélik, 444-419 millió éve egy földi esztendő még 420 napból állt, néhány millió évvel később viszont a bolygó forgása lelassult.
Számos tényező állhat a jelenség hátterében, köztük például a tengerszint emelkedése, a legfontosabb faktor azonban a Hold. Ahogy az objektum egyre távolódik bolygónktól, úgy változik az égitestek közötti interakció, és lassul a Föld forgása – az eltérések korrigálását a szökőmásodperc segíti. Évről évre általában lassulás figyelhető meg, 2020 azonban ebből a szempontból is különleges volt:
tavaly egy átlagos nap 0,5 milliszekundummal vált rövidebbé, idén pedig további 0,05 miliszekundumos lassulás várható.
Peter Whibberley, az Amerikai Fizikai Laboratórium munkatársa szerint
a Föld gyorsabban forog, mint az elmúlt 50 évben bármikor.
A szakértő úgy véli, a jelenség akár a szökőmásodperc rendszerét is befolyásolhatja. Ezt a mindennapokban nem fogjuk érzékelni, a műholdas kommunikációt viszont nagyban befolyásolhatja.
Fotó: Pixabay