Az amerikai Minneapolis város tanácsa bejelentette, hogy elhatározták magukat amellett, hogy feloszlatják a helyi rendőrséget. A rendfenntartók helyett egy új közbiztonsági rendszertdolgoznak majd ki.
A döntést azután hozták meg, hogy a minneapolisi rendőrség néhány tagja május 25-én megölt egy fekete férfit. George Floyd letartóztatásakor az egyik rendőr a férfi nyakára térdelt, majd akkor sem állt fel, amikor Floyd azt mondta, nem kap levegőt. A fekete férfi néhány perc múlva mozdulatlanná dermedt, a rendőr azonban még ekkor is a nyakán térdelt. Floydot kórházba szállították, de ott már csak a halál beálltát tudták megállapítani.
Az ügy hatalmas port kavart az Egyesült Államokban, nem csak Minnesota államban, hanem az egész országban hatalmas tüntetések sora kezdődött meg a rendőri túlkapások ellen. Egy ilyen tüntetésen jelentették be a városi tanács tagjai vasárnap, hogy feloszlatják a helyi rendőrséget.
A tanács elnöke, Lisa Bender azt mondta, hogy tisztává vállt számukra, hogy a rendőrség a jelenlegi rendszerben képtelen megvédeni az állampolgárokat, ezért a nulláról akarnak kiépíteni egy olyan közbiztonsági rendszert, amely ténylegesen az állampolgárokat fogja majd szolgálni. Bender mögé a tanács kilenc tagja állt be, így megvan a többség, még a polgármester sem állhat a változások útjában. A polgármester egyébként ellenezte a rendőrség feloszlatását, de a többség ellen nem tud mit tenni, hiszen a tanács felel a rendőrség költségvetéséért, amit teljes egészében is megvonhatnak.
Néhány hete még elképzelhetetlen lett volna egy ilyen döntés megszületése az országban, de Floyd kegyetlen halála mellett már senki sem tudott szemet húnyni. A Floyd halálában közrejátszó négy rendőrt időközben letartóztatták, mindannyiuk ellen vádat emeltek. De a feldühödött polgároknak ennyi nem volt elég, olyan reformokat követelnek, amelyek alapjaiban változtatják majd meg a rendfenntartást.
A városi tanácsnak egyébként nem lesz könnyű dolga a rendőrséggel, arra számítanak, hogy az egyenruhások megnehezítik majd a munkájukat. De a többség ellen ők sem tudnak fellépni, már csak azért sem, mert a minneapolisi rendőrség tagjainak többsége a városon kívül él, így még azokra a képviselőkre sem szavazhatnak, akik megtartanák a rendőrséget a jelenlegi formájában.
Közben az egész Egyesült Államok azt figyeli, mi lesez a végkimenetele a lépésnek. Ha jól sül el a dolog, akkor elképzelhető, hogy több város is Minneapolis nyomdokaiba lép maj a jövőben, habár Los Angelesben már megkezdődtek a hasonló lépések. A kaliforniai város polgármestere azt mondta, hogy 150 millió dollárt vonnak majd el a helyi rendfenntartástól, New York-ban a rendőrség teljes költségvetését más szervezetekhez sorolnának át.
Forrás: The Guardian