Elveszítették gazdasági erejüket a vasi falvak

ugytudjuk.hu 2019-11-02 10:50:00
Hova tűnt az egykor büszke parasztság?

Több mint kétszáz kistelepülés található Vas megyében. Bár a politikusok ígértek nekik az elmúlt 30 évben fűt-fát, ebből többnyire a fű és a fa valósult meg. Azaz elmaradtak a jelentős infrastrukturális, kulturális és munkahely teremtő beruházások. A mostani vidékfelzárkóztatási programok már inkább szépségtapaszok: a falvak többségben idősek laknak, a fiatalok vagy elköltöztek, vagy éjszakai szállásnak használják. Hogy ott telepedjenek le, ahhoz jóval több kellene, például munkahely és valódi önkormányzás.  

A rendszerváltás előtt a falvak többségében termelőszövetkezet működött. Jól, rosszul, de legalább működött. Igen jelentős erénye volt, hogy egyben tartotta a falu közösségét, megünnepeltetve jelesebb dátumait (búcsú, szüreti mulatság, aratóbál). Ekkor a falvak többsége, szintén a téeszek révén és kiegészülve később a háztáji gazdaságokkal, önálló gazdasági erővel bírt. Ez a szűkre szabott politikai mozgástérben nem lebecsülendő önállóságot jelentett. A téesz támogatta a helyi iskolát, kultúrházat, klubot, könyvtárat és persze a KISZ-t, vagy a Vöröskeresztet. Helyben termeltek is a falusi parasztok. Disznót, marhát, tyúkot, libát nevelek, gondozták a kiskerteket, az úgynevezett csoportkertekben pedig gyümölcsfákat szüreteltek. A feleslegből piacozni lehetett, az élet így egyszerű és kiszámítható volt.

A falvak nem hoztak ugyan magasabb életszínvonalat, mint a városok, de minden évben valamelyest előbbre léphettek. Mindez kedvezően hatott a morálra, egymás segítésére.  

A rendszerváltás alapjaiban rengette meg a vidéket és ma már látjuk, a vasi falvak a legnagyobb vesztesek közé soroltattak. Megszűntek a téeszek, ennek nyomán politikai kóklerek lepték el a vidéket, s miközben vörös és zöldbáróztak, gyakorlatilag kilopták a vagyont, a földet, a parasztok alól. Ekkor még kivárt a mintegy 6-700 ezres, képzett és művelt paraszti tábor, de amit tapasztalt, az rádöbbentette: ez a hajó elment, nekik saját földjükön már nem nagyon lesz jövőjük. Finom kezű úri ügyvédek jöttek kis tárcsáikkal és szereztek pár óra alatt akkora vagyont, amekkorát ötven falu ötven év alatt sem. A parasztok – téesz tagok – által addig művelt földeket ismeretlenek vitték el, megjelentek a zsebszerződések, majd a nagyüzemi, állami cápák. A remény elvesztésével épült le a morál, ürültek ki a közösségi helyek, a valós gondolatokat a propaganda szólamok foglalták el. Maradt menekülésként a város, külföld. De ez már csak a fiatalok számára volt igazán elérhető opció.

A fiatalok éltek is vele: Londonból, Stockholmból, vagy Berlinből üzengetnek az otthoniaknak, egyre vékonyodó kommunikációs szálakon. Aki pedig maradt, az naponta hallhatja a zenélő autókat, hiszen helyi bolt már régóta nincs.

Otthon hallgatja persze, mert kocsma sincs, ahova mehetne, ahol beszélgethetne. Óvoda sincs, mert gyerek is alig van már.

Az iskola már csak emlék, ahogy a cipész, a fodrász, az autószerelő, az asztalos. Kisipar sincs, mindent a városba visznek, javítanak. Orvos? Az luxus, iskola csak a központokban, mint a kommunizmusban.  Aki elesett, beteges, bajban van, az van a legnagyobb bajban. A kis falvakban a szociális ellátás és gondozás szinte ismeretlen fogalom, a segély minimális.

De hova tűnt az egykor oly büszke parasztság? Maradéka megtalálható még a fűtetlen kocsmákban. Ott borong, földje nincs, de már se kedve, se érkezése a lázadáshoz. Ahogy a faluja, ő is elveszítette erejét, önálló karakterét. Kiszolgáltatottá vált, örül a polgármester hozta ingyenfának, meghúzza magát. Az a munkakultúra és öntudatosság, amely egykori gazdasági erejéből fakadt, immáron a múlté. Földjeit mások szántják, hasznait mások aratják, gyermekeinél a fűnyírás a termelés szinonimája.

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!