Két éves az Ugytudjuk.hu, hogy megajándékozhassunk, olvasd el figyelmesen a cikket!
Az uniós tagállamok vezetői elfogadták a 2021 és 2027 közötti időszakra vonatkozó, hosszú távú uniós költségvetésről szóló és a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó pénzügyi csomagot – írja a Politico és az Azonnali.
Az 2021-2027 közötti EU-s költségvetés 1074 milliárd eurót ölel fel, míg a gazdaságélénkítő alap 750 milliárd euró lesz, amiből 390 milliárd eurót vissza nem térítendő támogatás, 360 millió eurót pedig kölcsön formájában vehetnek fel a tagországok.
A koronavírus-alap 750 milliárd euróját közös hitelként veszik fel az EU országai, ilyesmire még nem volt példa az európai integráció történetében.
A megegyezés kedd hajnalban, az EU-csúcs ötödik napján született, mivel a találkozót a szokásosnak mondható konfliktusok terhelték: hiába eszelte ki a koronavírus-alap tervét a két legnagyobb befolyással bíró ország, Franciaország és Németország, a fiskális fegyelmet támogató országok (Svédország, Ausztria, Hollandia, Dánia) igyekeztek azon az alapon megfúrni a déli országokat is segítő alapot, hogy a közösen felvett hitel kontójára kiosztott támogatásokért cserébe szigorú „gazdasági reformokat” vártak volna.
A másik konfliktust pedig szokás szerint a magyar miniszterelnök szállította, aki azért csapott hisztit Brüsszelben, mert a segélyalap kritériumai közé bekerültek jogállamisági feltételek is – ezen a magyar miniszterelnök, aki szerint a magyar jogállamiság teljesen rendben van, valamiért mindig nagyon kiakad. A megállapodásban ez a feltétel végül bentmaradt, de a szöveg olyan homályos, az eljárás pedig olyan bonyolult, hogy nem kell miatta tartani semmitől Varsóban vagy Budapesten. (Bár egy ország támogatásainak megvonásához nem egyhangú többség kell, mint Orbán akarta, csak minősített többség.)
Valami oda nem illőt olvastál a cikkben? Ez csakis EZÉRT lehetett.