Egy szobor, ami tényleg megérdemli: eltüntették II. Lipót belga király szobrát Antwerpenben

Pintér Bence 2020-06-09 17:07:00
Korábban tüntetők gyújtották fel a XIX. század legkegyetlenebb gyarmati rezsimjét fenntartó belga király szobrát.

A George Floyd halála miatt tiltakozások egyre több esetben fordulnak szobrok ellen: az amerikai Virginia államban maga a kormányzó adott utasítást Robert E. Lee, az amerikai polgárháborúban a rabszolgatartó államok seregét vezető tábornok szobrának eltávolítására, az angliai Bristolban a tüntetők döntötték le a rabszolgakereskedésen meggazdagodó Edward Colston szobrát, ennek nyomán Londonban is bejelentette a polgármester, hogy felülvizsgálják a köztéri szobrokat.

Mindezek azonban eltörpülnek amellett, hogy Belgiumban végre megkapja a jussát II. Lipót belga király emlékezete, akinek a kezéhez nagyjából 10 millió ember vére tapad.

A Guardian szerint a 19. század végén Kongó területén saját tulajdonában álló gyarmati államot szervező II. Lipót király szobrát tüntetők rongálták meg a belgiumi Antwerpenben, ezután pedig a város úgy döntött, hogy eltávolítják a szobrot: restaurálják egy múzeumban, utána pedig várhatóan nem fogják újra kihelyezni.

Sok szobor ledöntéséről és megrongálásáról el lehet vitatkozni, de az tényleg jó kérdés, hogy eddig vajon miért volt szobra Lipótnak, akinek az 1860-as évektől lett mániája, hogy saját gyarmatot szerezzen Belgiumnak, és ezt hosszas diplomáciai és gazdasági fáradozások után 1885-ben érte el: ekkor alakult meg Kongó Szabad Állam, ami a személyes irányítása alatt állt, és amelynek lakóit Lipót emberei módszeresen és kegyetlenül kizsákmányolták.

Eleinte az elefántcsont jelentette a profit fő forrását, az 1890-es évek közepétől viszont egyre fontosabb szerepet töltött be a gumi. A helyieket rabszolgamunkában dolgoztatták az állam és a magáncégek emberei, és semmilyen eszköztől nem riadtak vissza, hogy fenntartsák a kizsákmányoló rendszert. A karhatalom (az 1888-ban alapított Force Publique) rendszeresen rombolt le falvakat, ejtett túszokat, végzett ki embereket és alkalmazott testi fenyítést a kvótát nem teljesítőkkel szemben. Az európai közvéleményt leginkább a csonkítás gyakorlata akasztotta ki később: a levágott kezekkel bizonyították a karhatalom tagjai, hogy nem vadászatra, hanem büntetésre használták el a lőszert; gyakran pedig a ténylegesen vadászatra használt töltények fejében élő emberek kezeit vágták le a katonák.

Adam Hochschild King Leopold’s Ghost című könyvében tízmillióra teszi az áldozatok számát, miközben oldalakon keresztül sorolja a tényszerűen feltárt gyilkosságokat, éhínségeket és járványok szörnyűségeit, de az óvatosabb becslések is három millió ember halálát róják fel a királynak. Pontos számok nincsenek arról, hogy hányan élhettek ekkor a Kongó-medence területén. A gyarmati kegyetlenkedést végül Edmund Dene Morel munkája nyomán ismerte meg az európai közvélemény – akkora volt a felháborodás, hogy 1908-ban a belga állam átvette az addig királyi tulajdonként kezelt gyarmat kezelését.

A témáról, illetve a gyarmat későbbi felszabadulásáról és az azt követő háborúkról itt olvashattok bővebben.

Szólj hozzá!

Milliós kártérítést ítélt meg a bíróság az elbocsátott a kölcseys tanároknak

A közalkalmazotti jogviszonyuk megszüntetése és a politikai véleménynyilvánításuk között ok-okozati összefüggést azonban nem állapította meg a bíróság.

Ilyés Laura győzelme, győri tinédzser nyert 400 méter gyorson

Győzelemmel tért vissza a legjobbak közé Ilyés Laura, aki 200 méter pillangón diadalmaskodott csütörtökön az úszók rövidpályás országos bajnokságán Kaposváron.

Hogyan lehet áttörni a médiazajon?

Ma már szinte teljesen elképzelhetetlen az az éra, amikor csupán két tévécsatorna és négy-öt újság vagy magazin volt elérhető, hogy az internet nélküli létet ne is említsük.

Lezárta az okiratokat hamisító győri testvérpár elleni eljárást a rendőrség

Az egész országra kiterjedően állítottak elő hamis okiratokat, köztük vezetői engedélyeket, OKJ-s szakképesítést igazoló bizonyítványokat és érettségi bizonyítványokat.

Folytatólagosan elkövetett számvitel rendje megsértésének bűntette miatt emeltek vádat egy szombathelyi sportegyesület vezetője ellen

A NAV is nyomozott az ügyben. Az egyesület vezetőjét kiskorú veszélyeztetésével is vádolják.

41 ország asztaliteniszezői pattogtatnak az Arena Savariában

Szombathely 4 versenyzővel büszkélkedhet a nemzetközi kupán.

Az átlagosnál kissé melegebb volt az október

A középhőmérséklet országos átlagban 11,4 Celsius-fok volt, ami 0,7 fokkal haladja meg az 1991-2020-as évek átlagát.

Nem gyűlt össze elegendő aláírás a kiemelt beruházások elleni népszavazáshoz

Az LMP nem tudta összegyűjteni a szükséges aláírásokat a kiemelt beruházásokról szóló népszavazásra, amiért a párt vállalja a felelősséget.

Izomépítés vagy szálkásítás? Mi a különbség?

Amikor valaki elkezd edzeni, már jó eséllyel van egy elképzelése arról, hogy mi a célja, mi felé szeretne dolgozni, vagy legalábbis, hogy hogyan szeretne kinézni.

Donald Trump bejelentette győzelmét

Ő lesz az USA 47. elnöke.