Ne ess pánikba, és mindig legyen nálad a törölköződ! – ez a két legfontosabb tanács, ha véletlenül úgy elkeverednél a galaxisban, mint a Galaxis útikalauz stopposoknak hőse, a földlakó Arthur Dent. 1978-ban mutatta be a brit BBC a Douglas Adams által írt sci-fi-paródia első verzióját, amelyet aztán regény-, sorozat- és filmadaptáció, valamint számos folytatás követett, Adams abszurd világa pedig hamar népszerű lett, világszerte szerzett magának rajongókat.
Amikor Adams 2001-ben, 49 évesen elhunyt, barátai, rajongói és tisztelői szerte a világon azt találták ki, hogy onnantól kezdve minden évben úgy emlékeznek meg a szerzőről és művéről, hogy május 25-én egész nap egy törölközőt cipelnek magukkal.
A törölköző ugyanis a galaxisban stoppolók egyik leghasznosabb eszköze. Hogy miért? Adjuk át a szót Adamsnek:
„A törölköző, írja az útikalauz, a lehető leghasznosabb dolog, amit csak magával vihet a csillagközi stoppos. Egyrészt komoly gyakorlati értéke van: beletakarózhatunk, hogy meleghez jussunk, míg átugrándozunk a Jaglan-Béta hideg holdjain; heverhetünk rajta, míg a Santagrinus-V ragyogó, márványhomokos tengerpartjain szívjuk a sűrű tengeri levegőt; felvitorlázhatjuk vele minitutajunkat, míg lefelé sodródunk a lassú, lomha Moth folyón; takarózhatunk vele, miközben Kakrafoon sivatagainak vörös csillagai ragyognak ránk; megnedvesíthetjük és fegyverként használhatjuk kézitusában; fejünkre tekerhetjük, hogy távol tartsuk a mérges gőzöket, vagy hogy elkerüljük a Traal bolygó Mohó Poloskapattintó Fenevadjának pillantását (észvesztően ostoba állat, azt hiszi, ha te nem látod őt, ő sem lát téged – annyi esze van mint egy cipőtalpnak, de nagyon-nagyon mohó); veszély esetén vészjelzéseket adhatunk vele, és természetesen beletörölközhetünk, ha még elég tiszta hozzá.
Másrészt, és ez a fontosabb, a törölközőnek roppant pszichológiai jelentősége van. Miért, miért nem, ha a strag (strag: nem stoppos) észreveszi, hogy a stopposnak van törölközője, azonnal föltételezi, hogy fogkeféje, arctörlője, szappana, doboz kétszersültje, kulacsa, iránytűje, kötélgombolyagja, szúnyogriasztója, esőkabátja, űrruhája stb. is van. Sőt a strag boldogan odakölcsönzi a stopposnak a felsoroltak vagy egy tucat egyéb tétel bármelyikét, melyet a stoppos véletlenül „elvesztett”. A strag úgy gondolkodik, hogy aki széltében-hosszában bejárja stoppolva a galaxist, nomádul és csövezve él, hihetetlen nehézségekkel néz farkasszemet, és győz, és még azt is tudja, hogy hol a törölközője – az igazán olyan valaki, akit komolyan kell venni. Innen ered a kifejezés, mely a stoppos szlengbe is átkerült már: Hej, helltél már azzal a klufi Ford Prefecttel? Az aztán a sahár, mindig tudja, hol a törölközője! (Hellni: megismerkedni, beszélgetni, találkozni, lefeküdni valakivel; klufi: nagyszerű, belevaló fickó; sahár: igazán nagyszerű, belevaló fickó).”
Adams nem a levegőbe beszélt egyébként, egyik legjobb barátja állítása szerint halála után őt például a saját törölközőjével hamvasztották el. Rajongói azóta is minden évben törölközőhordással, illetve egyéb eseményekkel emlékeznek meg róla: idén a járvány miatt leginkább online, a hivatalos oldalon össze is szedték, hogy mi várható ma. De a lényeg az, hogy ha szeretnél csatlakozni, akkor ma bárhová mész, vigyél magaddal egy törölközőt!
Az első regény magyarul egészen hamar, 1987-ben jelent meg először a Kozmosz Fantasztikus Könyvek sorozatban Molnár István fordításában, majd a kilencvenes években a másik négy kötet is megjelent sorban. Jelenleg a Gabo gondozza a kötetet, náluk elérhető az öt könyv egy kötetben is.