Az LMP megszerezte az EMMI-től a titkosított idősotthoni várólistákat címmel tartott online sajtótájékoztatót Ungár Péter, az LMP Vas megyei országgyűlési képviselője.
A politikus elmondta, mostanáig nem lehetett tudni, hogyan alakulnak az idősotthoni várólisták, pedig a számok meredek emelkedést mutatnak.
Ez azt jelenti, hogy 2019 és 2020 januárja között 42-ről 53-ra nőtt a 100 főre jutó várakozók száma. Azaz a létező helyek fele már előzetesen is be van töltve a várólistán lévő idősekkel. Januártól októberig ráadásul ez a szám 53-tól 54-re emelkedett. És bár a neheze csak most kezdődik, már ma is drámai a helyzet.
Magyarországon egy átlag családban ha idősotthonba kell helyezni egy családtagot, akkor nem hónapokat, hanem éveket kell várni
- mondta a videóban Ungár. Az állami férőhelybővítésnek nincs alternatívája. Az otthongondozók jelenleg 38-58 ezer forint közötti összegeket kapnak, ha idős hozzátartozójukat gondozzák. Ebben emberek mennek tönkre anyagilag – tette hozzá a politikus.
A politikus szerint Magyarország sereghajtó az EU-ban az idősgondozás tekintetében.
Ungár Péter azt mondta, ha a helyzetet nem hajlandó rendezni a kormány, akkor ez a társadalmi tragédia súlyosbodni fog.
Log into Facebook | Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Mint arról korábban portálunk is beszámolt: Ungár Péter, az LMP Vas megyei országgyűlési képviselője augusztus óta többször is írásban kért magyarázatot a nyilvános adatközlés megszüntetésére az Emberi Erőforrások Minisztériumától (EMMI), de nem jutott közelebb az igazsághoz.
Az év eleje óta titkolja a kormány, hányan várnak idősotthoni elhelyezésre
A kormány idén január óta nem hozza nyilvánosságra, hogy hányan várnak szociális ellátásra, például idősotthoni elhelyezésre, korábban havonta frissítették az összesítést a szocialisportal.hu oldalon - írja a Népszava. A lap szerint az utóbbi években gyors ütemben nőtt a várólista.
Korábban tehát Rétvári Bence, a tárca államtitkára csak annyit közölt, hogy egy kiemelt uniós projekt keretében fejlesztik a szociális ágazat informatikai rendszerét, ami érinti a nyilvántartásokat is. Ez azonban még nincsen kész, addig is inkább hagyták az adatok közlését a fenébe.
Az ellenzéki politikus ezért közérdekű adatigényléssel próbál meg információhoz jutni, mivel Ungár szerint a listákból egyértelműen kiderül: az utóbbi tíz évben az Orbán kabinet egyetlen új állami idősotthoni férőhelyet sem létesített, és ha ez így marad, az társadalmi tragédiához vezet.
Évek óta a nyilvántartásban szereplő mostani 3072 körül alakul a várólista, az intézmény helyétől és állapotától függően 6 hónaptól akár több évig is várakoznak a jelentkezők, mire bejutnak.