Felvesárolta következő három hónap alatt elkészülő Remedesivir szinte teljes készletét az Amerikai Egyesült Államok. A gyógyszer nemrék azért került be a köztüdatba, mert a tudósok rájöttek, hogy a szerrel jobb eséllyel menthetők meg azok a betegek, akik elkapták a koronavírust. Donald Trump körmánya 500 ezer adagnyit vásárolt fel a gyógyszerből, így a következő három hónapra az egész világnak nélkülöznie kell a szert.
A Remdesivirt gyártó Gilead nevű cék azt mondja, hogy a júliusban legyártásra kerülő gyógyszerek száz százalékát zsebelték be Trumpék, míg a szeptemberi és az augusztusi leltár kilencven százalékát kaparintották meg. Eddig 140 ezer adagot osztottak ki a világ kórházai között a gyártók, hogy így tesztelhessék a gyógyszer hatását, ami olyan jól sikerült, hogy az Államok rögtön felvásárolta a lehető legnagyobb mennyiséget.
Nem meglepő a lépés Trump részéről, hiszen az elnök már a kampánya idején azt hangoztatta, hogy ő mindig az Egyesült Államokat fogja előtérbe helyezni. Ez olyan jól sikerült, hogy a világ többi országa szinte teljesen gyógyszer nélkül maradt, a Liverpooli Egyetem egyik professzora a Guardiannek azt mondta, hogy Európának például semmi sem jut a következő három hónapban.
A Gilead egyébként az ebola ellen fejlesztette ki a gyógyszert, most azt tervezik, hogy Amerikában 3200 dollárért, azaz egymillió forintért fogják árulni a betegeknek azt a hat dózist, ami szükséges a kezelésükhöz. A Remdesivirt még árpilisban fogadták el a koronavírus tüneteinek enyhítésére képes gyógyszerként. Habár a betegséget sem megelőzni, sem gyógyítani nem tudja, azok a betegek, akik a kórházban kaptak a szerből, 31 százalékkal gyorsabban épültek fel, mint azok, akik nem. A Remdesivir a halálozási ráta enyhítésében is segített, azokban a kórházakban, ahol alkalmazták a szert a betegek nyolc százaléka halt meg, a többi kórházban viszont 11 százalék ez az arány.
Mindeközben a kutatók világszerte próbálják megtalálni a koronavírus-járvány megállítására képes vakcinát. A Remdesivir mellett pedig létezik egy másik gyógyszer, a dexamethasone, amely a britek szerint hasonló eredményt ér el, mint a Gilead terméke, annyi különbséggel, hogy ez a gyógyszer sokkal olcsóbb.
Amerikában viszont tovább dúl a koronavírus, az elmúlt két hétben iszonyú méreteket öltött a járvány azokban az államokban, ahol túl gyorsan vonták vissza kijárási korlátozásokat. Az országban eddig 2,6 millió beteget regisztráltak, és közel 130 ezer ember vesztette életét a járvány miatt.
Forrás: Metro