Az időjárás függvényében kell meghatároznunk, hogy milyen távol álljunk egymástól a koronavírus-járvány alatt, legalábbis erre lyukadt ki a Nicosiai Egyetem néhány szakértője. A tudósok szerint ugyanis azok a részecskék, amelyek tüsszentéskor vagy köhögéskor kerülnek a levegőbe akár több méterre is utazhatnak egy-egy szellő hátán. Az egyetem egyik professzora szerint egy részecske 5 és fél métert öt másodperc alatt képes megtenni négy km/h-ás szél mellett. Ekkora széllel pedig rendszeresen találkozhatunk, hiszen ekkora sebességnél ez egy alig észrevehető szellőt jelent.
A Physics of Fluids című szaklapban publikált kutatás szerint azonban még az is közrejátszik a részecskék utazása közben, hogy milyen magam emberek között terjedhetnek. Egy alacsonyabb ember például nehezebben fertőz meg egy magasabb társát, fordított esetben pedig pont az ellenkezője az igaz. Sőt, a részecskék hosszabb távot képesek megtenni akkor, ha magasabb emberektől erednek.
Ahhoz, hogy felmérjék, hogyan utaznak az emberi nyálból származó cseppek, a tudósok egy szimulációt készítettek, amelynek a segítségével kiderült, hogy mi történik egy köhögés után. A kutatás végére bebizonyult, hogy a pára, a köhögés ereje, a nyál és a szél egymásra való hatása, de még a nyál párolgása is közrejátszik abban, hogy milyen gyorsan, és milyen messzire képesek eljutni a részecskék.
A kutatás során a professzorok körülbelül 3,7 millió egyenletet oldottak meg, hogy különböző feltételek mellett becsüljék meg a cseppek mozgását. Talib Dbouk professzor elmondta, hogy erre azért volt szükség, mert egy-egy köhintés után minden egyes nyálcsepp különféle utat jár be, ezek ismerete pedig tisztább képet ad az út hosszáról.
Dbouk szerint a kutatásuk rámutatott arra, hogy járvány idején nem lehet egyfajta szabályt alkalmazni minden esetben. A kutatásuk viszont segíthet a jövőben, hogy a kormányok olyan intézkedéseket hozzanak, amelyek a lehető leghatásosabban veszik fel a harcot a járvány ellen.
Fotó: Pixabay
Forrás: Metro