Egy héttel korábban írtunk arról a szombathelyi panelről, amelynek legfelső lakásai az ott élők szerint rendszeresen beáznak. A házkezelő akkori válasza szerint az esetet kivizsgálják, és a következő lakógyűlésre pedig már teljes javítási tervvel készülnek.
Évek óta probléma egy lépcsőház tetőtéri beázása Szombathelyen
Olvasónk kereste meg lapunkat panaszával, miszerint az Oladi lakótelepen beázik a legfelső emeleten lévő lakása. Elmondása szerint a nagy esőzések után rendszeresen vizes a plafon, és noha többször jártak már szakemberek a tetőn kijavítani a hibát, végleges megoldás eddig nem született. Talán majd most.
Az eset kapcsán megkérdeztem a szombathelyi önkormányzatot is, ugyanis arra voltam kíváncsi, hogy amennyiben egy házkezelő nem akarná megoldani a problémát, esetleg nem áll rendelkezésre megfelelő összeg a javításra, úgy tud-e a város segíteni az elázott lakókon.
Dr. Károlyi Ákos, Szombathely jegyzője azzal kezdi levelét, hogy az általa leírtak csak tájékoztató jellegűek, hiszen minden eset más és más, és a körülmények teljes tisztázása nélkül elhamarkodott lenne bármit is tényként állítani.
A társasház működésének, a társasház szerveinek és e szervek működésének törvényességi felügyeletet a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIll. törvény (a
továbbiakban Társasházi tv.) 27/A. par. alapján a jegyző látja el. A törvényességi felügyelet nem terjed ki az olyan ügyre, amelyben bírósági, hatósági eljárásnak van helye.
- írja Károlyi, majd hozzáteszi:
A jegyző társasházak feletti törvényességi eljárási szabályairól szóló 155/2015. (V1.25.) Korm. rendelet 5. par. alapján tovább szűkíti az eljárás lehetőségét, amikor arról rendelkezik, hogy az eljárás nem irányulhat a társasház működésének gazdaságossági vagy célszerűségi szempontból való ellenőrzésre.
Ez azért fontos, mert amennyiben pusztán a beázással kapcsolatos intézkedés szükségessége kérdéses, az a gazdaságosság kérdéskörébe esik - így a jegyző törvényesen nem járhat el a kérdésben.
Vagyis ha nem történik semmi a házkezelő megkeresése után, akkor a legegyszerűbb, ha társasházi Közgyűlést hívnak össze a lakók.
Ezt a tulajdonosok minimum 1/10-ed részének kell kezdeményeznie írásban, a napirend és az ok megjelölésével, valamint a közgyűlési határozatra tett javaslattal. A levelet bizonyítható módon át kell adni a közös képviselőnek, akinek 30 napja van összehívni a Közgyűlést. Ha ezt nem teszi meg, akkor 15 napon belül a számvizsgáló bizottság, vagy ennek elmulasztása esetén maguk a lakók is megszervezhetik hivatalosan a Közgyűlést. Itt lehet dönteni a tető esetleges javításáról.
De mi a helyzet akkor, ha akarat igen, pénz viszont nincs egy javításra?
A jegyző levele szerint Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata a 8/2015. (11.27.) önkormányzati rendeletében foglaltaknak megfelelően tud települési támogatást nyújtani ilyen esetekben. Ezen támogatások egyedi hatósági ügyek, így mindig az adott élethelyzettől, jövedelmi, illetőleg vagyoni viszonyoktól is függ, hogy kinek, milyen
támogatási forma állapítható meg.
Az ilyen jellegű támogatásokban a Szociális és Intézményi lroda munkatársai tudnak segíteni a Polgármesteri Hivatal földszinti ügyfélszolgálatán.