Lehet, hogy Donald Trump már bejelentette, hogy ő vitte a 2020-as amerikai elnökválasztást, a szavazatszámlálásnak azonban még koránt sincs vége. A legoptimistább előrejelzések szerint péntekre dolgozzák fel 100 százalékban a szavazatokat az Egyesült Államokban, a pesszimistábbak szerint akár még hónapokig is eltarthat, hogy megszülessen a végső eredmény.
Az amerikai elnökválasztást nem a szavazatok száma, hanem az elektorok döntik el. Az elnökjelölteknek legalább 270 elektori szavazatot kell elérnie, hogy az övé legyen a győzelem. Minden állam különböző számú elektorral rendelkezik, Kalifornia például 55-el, ezzel gyakorlatilag ez a legjelentősebb állam. Azt, hogy melyik államban éppen melyik jelölt győz, többnyire az amerikai médiából derül ki előre. A szavazatok számából és feldolgozottságából ugyanis sokszor előre látszik, melyik jelölt fog nyerni, így a választások éjszakáján gyakorlatilag meg szokott születni az eredmény.
A koronavírus-járvány még az elnökválasztásba is beleszólt
Ez idén viszont teljesen máshogy alakult, amit nagyban a koronavírus-járványnak köszönhetünk. A szavazók 68 százaléka ugyanis idén úgy döntött, postai úton nyújtja be a szavazatait, 2016-ban a szavazók mindössze 34 százaléka döntött az ilyen megoldás mellett, írja a The Guardian. A különböző államoknak viszont más-más törvényei vannak arra vonatkozólag, hogy ezeket a szavazatokat mikor számolják meg, ráadásul ezeken a szavazatokon még az aláírásokat is ellenőrizni kell.
Néhány államban már a választás napja előtt megkezdik az ilyen szavazatok feldolgozását, ezekben az államokban már a szavazóhelyiségek bezárásának pillanatában nyilvánosságra hozzák a postai számokat. Más államokban viszont nem ilyen egyszerű a helyzet.
Pont azokban az államokban csúszik a számlálás, amelyek eldönthetik a választás sorsát
Michiganben és Wisconsinban például még nem dolgozták fel ezeket a szavazatokat. Ha ezt a két államot Biden nyeri, akkor ő nyerheti az egész választást. A postai szavazatok egyébként jó eséllyel Bident támogatják, a demokrata szavazók körében ugyanis sokkal közkedveltebb a borítékos megoldás, főleg idén. Georgia államban sem dőlt még el a választás, itt azonban éjszaka hazaküldték a szavazatszámlálókat, mert annyi szavazólapon kell még átrágniuk magukat, hogy éjszaka biztos nem végeztek volna vele.
Ezek mellett még Wisconsinban és Pennsylvaniában sem engedik a törvények, hogy előre feldolgozzák a postás szavazatokat, habár Wisconsinban egészen jól állnak már a feldolgozással, a következő órákban kikerülhet a győztes. Pennsylvania államban viszont keservesen lassan megy a feldolgozás, a helyi hatóságok szerint akár két napot is igénybe vehet a számlálás,
így péntekre születhetne meg a döntés.
Michiganben viszont megengedték, hogy előre dolgozzanak a számlálók, itt viszont olyan sok boríték érkezett, hogy még így sem végeztek időre. Ehhez jön még hozzá az is, hogy a szavazók még akár november harmadikán, a szavazás napján is útjára bocsájthatták a borítékokat, amelyek beérkezési határidejét szintén péntekben húzták meg a törvényalkotók.
A szavazás végkimenetelének kihirdetését azonban pont a jelenlegi elnök csúsztathatja. A járvány miatt már eddig is több száz per indult az államokban, sokan már most újra számlálásról beszélnek. Trump közben bejelentette, hogy a legfelsőbb bírósághoz akar fordulni, hogy állítsák le a voksok szavazását. Ha ezt sikerül meglépnie, akkor hetekkel, de akár hónapokkal is csúszhat a hivatalos végkifejlett kihirdetése.