Kínai tudósok 285, a koronavírus miatt súlyosan megbetegedett ember bevonásával készítettek egy kutatást, amelynek a végére rájöttek, hogy szinte mindenki, aki megfertőződik a vírussal, kifejleszt ellene valamilyen védelmet. A kutatásba bevont emberek egytől egyig súlyos betegnek számítottak, a kutatók azonban felfedezték a szervezetükben azokat az immunsejteket, amelyek a betegség legyőzéséhez szükségesek.
Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet vezetője szerint a felfedezés akár azt is bizonyíthatja, hogy eléggé valószínűtleg az újrafertőződés veszélye. Dr Francis Collins szerint ez jó hír, hiszen eddig semmilyen kutatás nem bizonyította, hogy az immunrendszerünk meggátolná a második megfertőződést.
Amerikában egyébként már folynak az antitestek felmérésről szóló kutatások, a szakértők szerint a karantén egyik lehetséges feloldását jelentené, ha kiderülne, tényleg létezik az immunitás a vírus ellen. Egyesek már egyenesen arról kezdtek beszélni, hogy azok lehetnek az elsők, akiket teljesen felmentenek a kijárási korlátozások alól, akik már átestek a betegségen.
A WHO egyelőre azonban ellenzi ezt az ötletet, hiszen még több kutatás szükséges ahhoz, hogy beigazolódjon az immunitás-elmélet. A kínai felfedezés azonban így is bizakodásra ad okot, hiszen a felgyógyult betegek testében felfedezték azokat az immunoglobulin antitesteket, amelyek hosszú távú védelmet biztosítanak bizonyos betegségel ellen. A 285 megvizsgált beteg közül csak egy anya és a lánya nem termelt hasonló antitesteket, ennek a miértjét azonban egyelőre nem tudják megmagyarázni a kutatók.
A jövőben egyébként egyre több országban akarják megkezdeni az antitestek vizsgálatát. Az Egyesült Királyságban például már május végére elkészülhetnek ezek a tesztek, de arról még nem döntöttek, hogy milyen módon mérnék fel a lakosság védettségét. Mindenestere újból felmerült a nyájimmunitás kérdése, amelyet a WHO szintén elvet, mondván, hogy vakcina nélkül igen hosszú ideig elhúzódhat a járvány, amit mindenképp elkerülnének.
Forrás: Metro