A koronavírus-járványa miatt 11 év óta először fog csökkenni a légi közlekedés utasainak száma. Emiatt pedig hatalmas kiesést kell elkönyvelnie az iparág szereplőinek, írja a Guardian.
A Nemzetközi Légiszállítási Szövetség számításai szerint eget rengetően magas, 29,3 milliárd dollárról, több mint 9 ezer milliárd forintról van szól. A szövetség úgy számol, hogy a globális légi közlekedést idén 4,7 százalékkal kevesebben veszik majd igénybe, mint tavaly. A légi közlekedést választó utasok száma 2009 óta, vagyis a gazdasági világválság lezárása óta folyamatosan emelkedett, idén történik meg először, hogy csökkent az utasok száma.
A szövetség egyik vezetője, Alexandre de Juniac azt mondja, hogy a légitársaságok kapacitáscsökkentéssel és néhány esetben járatcsökkentéssel próbálják majd kiegyensúlyozni a veszteségeiket, de még így is kemény év vár rájuk. Főként az ázsiai és a csendes-óceáni térség légitársaságainak kell felkötnie a gatyájukat, ami érthető is, hiszen a Covid-19-re elkeresztelt koronavírus ezeket a területeket sújtja a legsúlyosabban.
A kínai légitársaságok pedig kiemelten rossz helyzetben vannak a szövetség szerint, csak ebben az országban keletkezik majd a kiesések közel fele, 12,8 milliárd dollárral lesznek mínuszban a szövetség számításai szerint.
Nemzetközi Légiszállítási Szövetség a SARS-járvány kitörésekor megfigyelt gazdasági jelenségekre építi az előrejelzéseit. Akkor a gazdaság hirtelen visszaesett, majd hat hónappal később ugyanilyen gyorsan állt talpra. De Juniac azért hozzátette, hogy a számításaik csak akkor lesznek érvényesek, ha a koronavírus-járvány nem hagyja el Kínát. Ellenkező esetben nagyobb visszaesésre kell számítania a légi közlekedésnek.