Ahogy az Ugytudjuk.hu oldalain arról korábban többször beszámoltunk, Hajtó Péter (Borkaival Közösen a Jövőnkért) győri önkormányzati képviselő a legutolsó városi közgyűlésen szerette volna beemelni a zártkerti ingatlanok ügyét, a városi politika legmagasabb döntési fórumába. Akkor, az előkészítettség hiányára és a téma fontosságára hivatkozva, Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester időt és szakmai egyeztetést kért a képviselőtől, aki mindkét frakció elvi támogatásával, belevágott az érdemi munkába.
Lakossági fórum 2.0
Május 9-re hirdette meg az első lakossági fórumot a témában, akkor a Tatai út mögötti zártkertekben élőknek, egy héttel később, május 16-án pedig a Góré-dűlő lakóit várta, akik szép számmal meg is jelentek az egyeztetésen. A győri peremkerületekben becslések szerint 8-10 ezer ember is élhet, ami a város lélekszámával arányosítva, komoly társadalmi csoportot jelent.
Korábban már leírtuk, ezért csak összegezve: a lakossági fórummal az a képviselő távlati célja, hogy egységes, moratórium alapú rendszert hozzon létre a zártkertekben élőknek, akik így tisztázni tudnák ingatlanaik sokszor kérdéses státuszait. Gyakran előfordul, hogy ezek a házak nincsenek rajta a térképen, vagy épp nem a valós mérettel vannak feltüntetve, gondot okoznak a területenként változó, de általában hiányos közművek, ritka az aszfaltos út, és nem mindig adottak a szociális alap körülmények sem.
“Nem az a cél, hogy ezeket az övezeteket belterületté nyilvánítsuk! El kell indítanunk egy párbeszédet ezekkel az emberekkel, hogy elmondhassák, mik a legnagyobb problémák, és ezek ismeretében kell kidolgozni a javaslatainkat a város irányában.” - szögezte le Hajtó Péter, aki a két fórumon elég mély betekintést nyert a zártkertek mindennapjaiba.
Szakmai javaslata szerint szerint a 2000 négyzetméteres, és annál kisebb telkekre maximum 80 négyzetméteres, 2000 négyzetméter felett pedig 120 négyzetméteres alapterületű építményt lehetne felépíteni, a már meglévő ingatlanokat pedig ennek megfelelően feltütetni a térképkivonaton. Fontos feladat felmérni, hogy pontosan hányan élnek ezeken a területeken, hogy az érintett hivatalokkal összefogva, ha évtizedes távlatban is, de elkezdődjön a zártkertek integrációja.
„Egyre többen vagyunk, akik kiállunk a zártkertek ügyéért, ez már valódi közösségi akarat. A döntés most a közgyűlés kezében van: rajtuk múlik, hogy megépül-e végre az a híd, ami a hivatal és a valóság között hiányzik. Május 23-án lesz az utolsó fórum 17:00 órakor, majd utána a döntés a közgyűlésen. A pontos helyszínt kedden teszem közzé a közösségi oldalamon.” - zárta gondolatait a fontos témában Hajtó Péter.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |