Hoztunk pár tippet, amelyekkel gyermekeink mesehallgatókká válhatnak.
Az olvasott mese és a képzelet kapcsolata
A gyerekek fejlődésére rendkívül pozitívan hat az, ha gyakran hallgatnak mesét. A legjobb és legegyszerűbb eszköz ehhez a mesekönyv. Ha a szülők esténként mesét olvasnak csemetéjüknek, azzal egy egész sor kedvező folyamatot indíthatnak el.
A szülő-gyermek kapcsolat sokkal szorosabbá válik a rendszeresen együtt töltött időtől. A gyermek nyugodtabban tud ezután elaludni, javul az alvásminősége, amitől napközben jobb lesz a teljesítménye, erősebben tud majd koncentrálni.
A mesekönyvből felolvasott mese mellé nincsenek mozgóképek. Valószínűleg sok szép színes kép található a könyvben, de azokat a jeleneteket, amelyeket nem illusztráltak, a kicsinek kell elképzelnie. Így tehát a meseolvasás jó hatással van a fantáziára, ami pedig később a kreativitást befolyásolja majd.
Miközben egy gyerkőc mesét hallgat, észre sem veszi, hogy fejlődik a szókincse, javulhat a beszédkészsége, és nagyobb korában már kitűnően tudja majd magát kifejezni. Arról nem is beszélve, hogy valószínűleg jó szövegértési képességekkel is rendelkezni fog – ez pedig a mai oktatás egyik legnagyobb kihívása, hiszen a statisztikai adatok szerint egyre nehezebben megy a gyerekeknek az értő olvasás. Aki sok mesét hallgat pici korában, később, mikor megtanul olvasni, jó eséllyel szeretni fogja a könyvek világát, és ő maga is olvasó felnőtt lesz.
Mit tehetünk, ha nem köti le a gyermeket a mesehallgatás?
Mivel a mai kicsi gyerekek tulajdonképpen a képernyők és okoseszközök világába születtek, számukra nehéz lehet ez a fajta koncentráció. Igénylik a vizuális ingereket. Jó kompromisszumot jelenthet a diavetítő, ami napjainkban reneszánszát éli.
A gyerekek számára izgalmas lehet maga a készülék is, így szívesebben hallgatják ebben a formában a mesét. A szülőknek pedig nosztalgikus hangulatot hozhat, hiszen gyerekkorukban jó eséllyel ők is hallgattak így mesét.
Mivel a diavetítők ma újra népszerűek, a legkedveltebb mesék könnyen elérhetők és beszerezhetők. Bizonyára egyszerű lesz olyat találni, ami a gyermekünknek is tetszik.
Mit meséljünk a gyerekeknek?
Erre a kérdésre talán nincs is igazán jó válasz. Egy népmeséken felnövő nemzedéknek nehéz megmagyarázni, hogy más is van az Üveghegyen túl, mint királykisasszonyok, szegény legények és hétfejű sárkányok.
Azonban érdemes a kortárs gyermekirodalomban is szétnézni, hiszen kiváló kötetek jelennek meg íróinktól. Ha a diavetítés a kérdés, akkor talán a gyerekeknek is érdekesek lehetnek a nagy klasszikusok, mint például a Vuk vagy a Piroska és a farkas.
A legfontosabb, hogy meséljünk! Bárhol, bármikor, hiszen gyermekünket ezzel a nagybetűs Életre készítjük fel.
Szponzorált tartalmat olvastál!