Győr a vizek városa annak minden szépségével, előnyével, és sajnos néhány hátrányával is. Ide sorolható, főleg áradások idején a szúnyogok fokozott jelenléte, ami az elmúlt években bizony nagyban megkeserítette a városban és az agglomerációban élők mindennapjait. Éppen emiatt volt fontos esemény a Térségi Szúnyog Konferencia 2025 című szakmai rendezvény, melynek a győri Városháza Díszterme adott otthont. A konferencián a szúnyoggyérítés kérdésében illetékes és érintett szervezetekkel, hatóságokkal, illetve a győri járás településvezetőivel egyeztettek a hatékony megelőzés lépéseiről.
Napjainkban már nem is annyira egyszerű kérdés a vérszívók elleni harc, hiszen a városvezetőknek és a szakembereknek rengeteg szakmai, környezetvédelmi és egészségügyi szempontot kell mérlegelni. A konferencián nagyon fontos téma volt a kémiai, vegyszeres gyérítés arányának csökkentéséről és ezzel párhuzamosan a biológiai precíziós gyérítés arányának növeléséről szóló diskurzus és határozat. Eszerint a jövőben a legmodernebb dróntechnológiát fogják bevetni, az ehhez felhasznált baktérium pedig kifejezetten a szúnyoglárvákat támadja, és hosszútávon ez a hatékonyabb megoldás.
A szakmai intézkedések hatékony kiegészítője ugyanakkor a lakossági együttműködés, amiről Facebook bejegyzésében így ír Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester:
„Ehhez győri szúnyogprevenciós kiadvány készült: érdemes elolvasni. Köszönöm a szervezést Hargitai István polgármesteri biztosnak és köszönöm a szúnyoggyérítési lehetőségek, innovációk, környezetvédelmi sztenderdek, népegészségügyi előírások, településvezetői tapasztalatok, fajtatani ismeretek, gyérítőszer specifikumok, vízügyi fejlesztések és lakossági edukáció témájában elhangzott értékes felszólalásokat. A konferencián előadásokkal a Győr-Szol Zrt., a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal, a Vámosszabadi Önkormányzata, a Fertő-Hanság Nemzeti Park, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság és a Győr MJV Környezetvédelmi Osztálya képviseltette magát- köszönet érte.”
A megtervezett és megtárgyalt projektek megvalósítására a forrást a Versenyképes Járások Programból fogják biztosítani, így ez lehet az első pozitív példája annak, hogy a Győrtől elvont 2 milliárd 600 millió forintból úgy kap vissza a város, hogy a lakói jól járnak.
A szúnyogprevenciós kiadványt ide kattintva tanulmányozhatják olvasóink.