Íme a győri költségvetési konszenzus számokban!

Dömötör Gábor 2025-03-04 20:12:57
Korábban még sosem volt annyira nehéz szülés a győri büdzsé, mint idén, a végén azonban sikerült közös mederbe terelni a frakciók akaratát. De, hogy néz ez ki számokban?

Maratoni hosszúságú, extra szünetekkel tűzdelt közgyűlésen fogadták el a képviselők Győr 2025-ös költségvetését, egyhangúlag, 22 igen szavazattal. Az örömteli kompromisszumot súlyos viták előzték meg, sehogy sem akart találkozni a városvezetés szerénységre alapozott óvatos számolása a többségi frakció és a függetlenek bátrabb bevétel-kiadás mérlegével, miközben a várost sújtó kormányzati elvonások rekordméretű, 15 milliárd forintos mínuszt jelentenek.

A rengeteg szócsata után az körvonalazódott, hogy a város túlzóan optimistának tartja a FIDESZ-KDNP bevételi számait, és veszélyesen soknak a kiadási oldalon, programnevek mögé bújtatott költést. Ezzel szemben a jobboldali álláspont szerint, a város működése kerül veszélybe, ha a Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester által prognosztizált büdzsé lépett volna életbe. A közgyűlés tetőpontján, Hajtó Péter (Borkaival Közösen a jövőnkért) képviselő, aki szintén saját módosító indítványt nyújtott be, a vita lezárását kérte, így a képviselőtestületnek nem maradt más választása, mint az eredeti költségvetésre benyújtott összes módosítást (Antal Imréét, Hajtó Péterét és Kósa Rolandét) egyszerre tárgyalja. Ekkor vonult 2 és fél óra szünetre a közgyűlés és állapodott meg a következő pontokban:

  • Pintér Bence és csapata elfogadta, hogy bevétel oldalon felhasználják a mintegy 250 millió forint értékű maradványt, viszont az iparűzési adóból, Antal Imre (FIDESZ-KDNP) bizottsági elnök által beterjesztett 640 milliós pluszt, 140-re mérsékelték.
  • A pályázati kiírások előkészítésére szánt 225 milliós elvonást átgondolták, így erre jutni fog 100 millió, a Polgármesteri Hivatal kerete sem olvad el teljesen, hanem 75 millióval csökken, aminek eredményeként marad mozgástere a városvezetésnek.
  • A közösségi közlekedés kapcsán sokat emlegetett 651 milliós perköltség kapcsán a jobboldali frakció meggyőzte a városvezetést, hogy erre az összegre nem mostanában lesz szükség, így beemelhető az idei költségvetés bevételi oldalára.
  • A FIDESZ-KDNP frakció rengeteget érvelt a híres győriekről elnevezett programok fontosságáról, melyek kapcsán a következő kompromisszumok születtek. A Magvassy Mihály Program 808 millió helyett 140-el startol, de a 'Helyben Jó!' 1 milliárd 200 millió versus 'Közösségi költségvetés' 100 millió terv kapcsán is megállapodás született 375 millió forintról.
  • A Győr Projekt Kft. kiadási oldalán működésre és állagmegóvásra együttesen szavaztak meg a képviselők 800 millió forintot, ami szintén 150 milliós spórolás az eredeti tervhez képest, és észszerűsítették az iskolák támogatási kiadásait is.

Ezek azok a sarokszámok melyek garantálnák Győr idei zavartalan működését, és a város lakói talán végre bízhatnak abban, hogy a képviselők a közös jó érdekében hajlandóak együttműködni. Fekete Dávid (FIDESZ-KDNP) frakcióvezető közös munkát ígért, Kósa Roland (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) alpolgármester pedig bizalmat szavazott a programoknak egészen addig, amíg a közpénz ellenőrzött módon a győriek érdekében hasznosul.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Választási veresége után a „Védvonalat” építi Czunyiné Bertalan Judit

A körzetében korábban ritkán látott politikus szerint a Fidesz híveit meg kell védeni a „gyűlölethadjárattól”. 

Játékkonzolok háborúja: A következő generációs csata

Az új játékkonzolok megjelenése mindig magával ragadja a játékos közösséget, és a jelenlegi helyzet sem kivétel.

Pintér Bence : Több mint 665 millió forint mínuszt „termelt” 2025-ben a Győr+ Média

A polgármester szerint végleg összeomlott a hazug, győri propagandagépezet.

Újra pályázható az idősbarát lakásprogram Győrben

Akár 1 millió forintos támogatást is kaphatnak az idősek otthonaik biztonságosabbá tételére.

Hogyan tarthatók karban a padlótisztító gépek a megbízható működés érdekében?

Az ipari és szállodai területeken elengedhetetlen, hogy a padlótisztító gépek mindig optimális körülmények között üzemeljenek.

Maradhat a rezsicsökkentés, csak teljesen át kell alakítani

Az uniós ETS2-rendszer drágíthatja a fosszilis energiát, de évente akár 500 milliárd forintnyi támogatást is hozhat Magyarországnak.

Alig tucatnyian jelentek meg a kedd esti szombathelyi tüntetésen, ahol állatorvosi ügyelet üzemeltetését követelték

Nemény András polgármester a helyszínen mondta el, hogy Gajdos László miniszter látogatásakor is szóba került az ügyelet ügye, amit a tárcavezető üdvözölt.

A női testbeszéd titkai: kommunikáció az érzelmek által

Az emberi kapcsolatokban, főleg a kezdeti fázisban, a testbeszéd döntő szerepet játszik

Garázsok, üzlethelyiségek és irodák is bérelhetők Győrben

Újabb önkormányzati ingatlanokra lehet pályázni, többféle helyiség szerepel a listán.

Japánná változik szombaton Győr belvárosa – anime, ramen és lampionúsztatás is várja az érdeklődőket

Egész napos kulturális kavalkáddal érkezik a Japán Nap, ahol a tradicionális művészetektől a modern popkultúráig szinte minden helyet kap.

A győriek véleményére is számítanak: készül a város új sportstratégiája

Az önkormányzat kérdőívvel méri fel, hogyan sportolnak a helyiek és milyen fejlesztéseket tartanak fontosnak.

Vágányzár jön a Győr–Celldömölk vasútvonalon

Június első hetében Pápa és Celldömölk között több járat helyett pótlóbusz közlekedik majd.

Megújulás: V.Németh Zsolt lett a vasi Fidesz választmányi elnöke

Alelnöknek Ágh Pétert és Illés Károlyt választották.

Az új generáció kiemelkedése a privát egészségügyi szektorban

A privát egészségügyi szektor jelentős növekedése figyelhető meg Magyarországon, ahol a változás élén a fiatalok állnak. Felmerülhet benned is, miért választják sokan közülük a magánellátást?

Több mint 1 milliárd 200 millió forintos távhőfejlesztés indulhat Szombathelyen

A Szomtáv szerint a beruházás csökkentheti a hálózati hőveszteséget és a földgázfelhasználást is

Tizenkilenc győri iskola kaphat támogatást állagmegóvási és karbantartási munkákra

A városhoz idén 39 pályázat érkezett be mintegy 123 millió forint értékben.

Levendula, brunch és bütykölde a szombathelyi belvárosban

Május utolsó vasárnapján rendezik meg a Mártírok téri levendula napot.