Lesz-e Győrnek költségvetése: az itt a kérdés!

Dömötör Gábor 2025-02-26 15:02:00
A legnagyobb horderejű vita eldöntésében hetek óta birkózik a vármegye-székhely polgármestere és a többségi frakció. Holnap eldőlhet, hogy mennyi pénzből működik idén a folyók városa.

Szerkesztőségünk kiemelt figyelemmel kísérte a győri költségvetést övező, sokszor bohózatba illő, ugyanakkor komoly téttel bíró vitákat. Kronológiai sorrendben nézve a történéseket, január 16-ig kell visszamennünk, amikor a Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) által képviselt költségvetés a FIDESZ-KDNP frakció asztalán landolt. Ennek szlogenje a szerénység volt, a polgármester és csapata számba vette a rekord méretű, várost sújtó, 15 milliárdnyi kormányzati elvonást, és ezzel együtt készített egy szakmai alapú, felelős büdzsét.

A fideszes oldalon pattogó labdát a jobboldali képviselők több bizottsági ülésen is vitatták, ám érdemi kommunikációt nem folytattak erről a városvezetéssel, hanem teljesen ortodox módon készítettek egy saját, a Pintér féle verziónál jóval költekezőbb tervezetet. Fekete Dávid (FIDESZ-KDNP) frakcióvezető egészen odáig ment, hogy egy rádióriportban Győr működőképességéért aggódott, míg Antal Imre (FIDESZ-KDNP) egy bizottsági ülésen, egyenesen a polgármesteren kérte számon a város forráshiányát. Ennek ellenére beadványuk sok milliárdos plusz terhet ró a városra, ami a városvezetés szerint nem tartható, minden alapot nélkülöző fikciós költségvetés, ami hangzatos programnevek mögé bújtatva még több hatalmat és pénzt allokálna a jobboldali képviselő-testületnek.

Múlt hét pénteken a költségvetési vitát tárgyaló közgyűlés a fent említett okok miatt kurtán ért véget, Pintér Bence elnapolta azt, mivel nem volt alkalmuk megismerni a FIDESZ-KDNP által benyújtott módosítások szakmai hátterét. Ezzel együtt a polgármester a győri polgárok segítségét kérte, a holnapra halasztott újabb közgyűlésen: "Szeretném, hogy hangot kapjon a városi népakarat, és együtt bírjuk rá a fideszes többséget a józan és felelős pénzköltésre."

Antal Imre (FIDESZ-KDNP) a pénzügyi bizottság elnöke szerint, az ő költségvetés-tervezetük rendben van, a múlt héten beadott változtatások mellett kitartanak: „Mi ott leszünk holnap, és nagyon reméljük, hogy a nap végére Győrnek lesz költségvetése. Rajtunk nem múlik!”

Hajtó Péter (Borkaival Közösen a Jövőnkért) képviselő is úgy nyilatkozott lapunknak, hogy Győr egy sikeres város, ami megérdemel egy jól átgondolt költségvetést, és szerinte mindkét tervezetben vannak pozitívumok. "Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy egy büdzsét nem lehet előre kőbe vésni, az év közbeni esteleges változásokra fel kell készülni, és ígérem, hogy mindig lobbizni fogok a rászorulók, és a sporttámogatások érdekében".

Ezen információk fényében a holnapi közgyűlés minden eddiginél nagyobb figyelemre és komolyabb vitákra tarthat számot, szerkesztőségünk a legfontosabb döntésekről élőben fog beszámolni.

Szólj hozzá!

Tárlatvezetések és különleges kiállítások várják a látogatókat a győri Rómer Múzeumban, a kánikulában és utána is

A hétvégén is érdemes betérni az Esterházy-palotába, ahol az első kínai császár legendás agyagkatonái mellett több időszaki tárlat is várja az érdeklődőket.

A gyűlöletnek nincs helye a közéletben – a Védvonal lépett a Kovács Ákost gyalázó kommentek miatt

A Fidesz kommunikációs igazgatója szerint elfogadhatatlanok azok a hozzászólások, amelyek az énekes súlyos betegségéről szóló hír alatt jelentek meg.

Átadták a 2026-os Szent László-érmeket Győr díszközgyűlésén

Négy, a város kulturális, sport- és közéleti életében kiemelkedő munkát végző személyiség vehette át az elismerést a Szent László Napok alkalmából.

Elhunyt Völler László, ismert szombathelyi vendéglátós

Jövő héten csütörtökön tartanak emlékező misét. 

Öntsünk tiszta vizet az azbesztes pohárba: szennyezett szerpentinitet találtak több győri útszakaszon, de a polgármester szerint nincs közvetlen egészségügyi veszély

A murvás utak tiszták, de több, 2020 előtt épült aszfaltos úton azonosították az osztrák eredetű kőzúzalékot, amely hosszú távon milliárdos beavatkozást tehet szükségessé.

Ha valami még hiányzott a nyárból: országjárásra indulnak Orbán digitális harcosai 

Miközben a Fidesz történeténelmi választási vereségét próbálja feldolgozni, a kampány csodafegyverének szánt Digitális Polgári Körök most épp közösségszervezésbe kezdenek.

Százezer forinttal tolja meg több százezer gyermek tanévkezdését a TISZA-kormány - éles váltás jon az iskolakezdési támogatásokban

A Fidesz-kormány éveken át az előrehozott családi pótlékot nevezte segítségnek, miközben a határon túli magyar családok ennél nagyságrendekkel nagyobb támogatást kaptak.

Az ELTE szombathelyi Gothard Asztrofizikai Obszervatórium is csatlakozott a chilei Vera C. Rubin Obszervatórium tízéves égboltfelmérő programjához

A program az égbolt eddigi legátfogóbb és legambiciózusabb felmérését ígéri az univerzum történetének jobb megértéséhez.

Egy hétre egyetemisták lehettek az általános iskolások - saját jövőjüket fedezhették fel a Győri Gyerekegyetem résztvevői

Robotok, mesterséges intelligencia, sárkányhajózás és saját ötletek a jövő felsőoktatásáról.

Mától drágább lesz a Temu-rendelés: életbe lépett az új uniós vám

Nem csomagonként, hanem termékkategóriánként kell megfizetni az új, 3 eurós díjat az EU-n kívülről érkező, 150 euró alatti küldemények esetében.

Kiszáradó Velencei-tó: nem vízhiány van, hanem alkalmazkodási válság

A vízpótlás önmagában nem oldja meg a problémát.

Természetvédelmi fejlesztésekkel védik a mocsári teknősök élőhelyét Gyirmótnál

Holtágrekonstrukció, új pallósor és természetbarát fejlesztések segítik a fokozottan védett faj megőrzését a Holt-Rába térségében.

Fröccs, zene és jótékonyság vár mindenkit a Dunakapu téren: érkeznek a Győri Rotary Fröccsnapok

Július 17–18-án ismét a közösségé és a segítségnyújtásé lesz a főszerep Győrben, ahol koncertek, látványos programok és jótékonysági fröccskínálás várja a látogatókat.