A győzelemmel felérő döntetlent könyvelhetett el tegnap a Tiszta Szívvel a Városért

Dömötör Gábor 2025-02-28 15:13:00
A győri költségvetés kapcsán olyan konszenzus született, melyre minden érintett joggal lehet büszke. A józan ész és a belátás diadalmaskodott a politikai vakság fölött.

Maratoni hosszúságúra nyúlt a győri közgyűlés, melynek csütörtöki felvonása már a második volt, miután azt első nekifutásra elnapolta a polgármester. Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) akkor arra hivatkozott, hogy meg kell ismerniük a többségi frakció költségvetés tervezetét. A nagy érdeklődésre számot tartó vitán csordultig megtelt a városháza díszterme és aulája, tapinthatóan feszült volt a várakozás.

A közgyűlés eleje bizakodásra adott okot, hiszen némi szócsatát követően a képviselők kompromisszumra jutottak két ügyben, amelyek mind humánpolitikai, mind anyagi szempontból vitásak voltak. Így lehetséges, hogy megújul az egyik marcalvárosi orvosi rendelő, de igazi támogatást kap a hajléktalan kórház is. A folytatás már nem volt ennyire habkönnyű, Balog-Farkas Renáta (Szentiváni Civilek) önkormányzati képviselő és az általa képviselt Győr-Szentiváni Információs Pont a saját bőrén tapasztalta meg, hogy milyen, amikor a FIDESZ-KDNP ellen vív szélmalomharcot az ember. Emelkedett hangulatú vita kísérte a közösségi közlekedés kérdéskörét, majd jött az igazi nagyágyú, a költségvetés tervezetek vitája, ahol gyakran személyeskedő, a bekiabálások miatt időnként kocsmai hangulat uralkodott.

A megoldás végül az lett, hogy Antal Imre (FIDESZ-KDNP) a pénzügyi bizottság elnöke által múlt hét pénteki módosító indítványa mellé tegnap Hajtó Péter (Borkaival Közösen a Jövőnkért) képviselő is benyújtott egyet, majd a vita tetőpontján megtette ugyanezt Kósa Roland (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) alpolgármester is, így a képviselőknek egyben kellett szavazni mindenről. Ekkor rendelte el Pintér Bence a harmadik szünetet, mely a prognosztizált harminc perc helyett, két és fél óra lett, ám megérte várni: hiszen a 22 képviselő egyhangúlag megszavazta Győr idei költségvetését, melyben minden oldal engedett, és kapott is egyszerre.

Kósa Roland lapunknak azt mondta a legfontosabb eredménye a tegnapi vitának, hogy a többségi frakció végre gyakorlatban is elismerte a TSZV választáson elért eredményét, és egyenrangú partnerként kezelte őket a vitában.

Az alpolgármester a következő mondattal summázott:

„Ezek után sikerült elfogadni egy olyan költségvetést, melynek a bevételi oldala nincs túltervezve, benne maradtak számunkra fontos tételek, mint a polgármesteri keret, jut támogatás az iskoláknak, és ezeket összességében egy minimum győzelemnek lehet tekinteni.”

Arra továbbra sem kaptak választ, hogy a FIDESZ-KDNP frakció mire alapozta a korábbi számait, de azt ígérte, hogy a költségvetés gyakorlati megvalósításában partnerként fognak együtt működni. „A programjaikban egyelőre nem bízunk, de ott leszünk és figyelünk, és minden egyes forinttal elszámoltatjuk a többségi frakciót és bárkit, akinek közpénzt ad a közgyűlés!”

Hajtó Péter (Borkaival Közösen a Jövőnkért) maximális sikerként könyvelte el, hogy a zárt tárgyaláson győzött a józan ész.

„Titkokat nem fogok kikotyogni, de annyit mondhatok, hogy maximálisan szakmai alapon zajlott az a két óra, a győriek érdekében feszültünk egymásnak, de a végén egy nagyon jó eredmény született!” - mondta lapunknak.

Külön személyes szívügye volt az általa képviselt alapítványokért végzett lobbi munka, és mivel az ő javaslatait is egyhangúlag elfogadta a közgyűlés, ezeknek a civil szervezeteknek jutni fog forrás a jövőbeni működésre. A Győrszentiváni Önkéntes Tűzoltók mérföldkőnek nevezték a minden korábbinál nagyobb támogatást, melyből működésük évekre megoldott.

A FIDESZ-KDNP frakció több képviselőjét is szerettük volna szóra bírni a tegnapi közgyűlés kapcsán, ám eddig nem kaptunk választ senkitől.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Futás, csapatszellem és emlékezés – pénteken rendezik a XXIII. Győri Stafétát

Ötfős középiskolás csapatok mérik össze erejüket a Bem téren, miközben a verseny a nemzet hősei előtt is tiszteleg.

Hétvégén nyit a szombathelyi termálfürdő

DJ szórakoztatja a vendégeket a nyitónapon.

Japán és Győr jövőbeli együttműködéséről tárgyaltak a Városházán

Gazdasági, kulturális és oktatási fúziókról egyeztetett a városvezetés Japán magyarországi nagykövetével.

Augusztus 30-án tartják a sárvári időközi választást

Strompová Viktória parlamentbe kerülésével üresedett meg a 4-es számú egyéni választókerület képviselői széke.

Lakossági fórumon mutatják be a győri Bisinger sétány megújításának terveit

A 625 millió forintos uniós támogatásból megvalósuló beruházás a park teljes zöldfelületi rekonstrukcióját célozza.

Sárvár is bekapcsolódott a Futókörök Napja országos programba

Minden megtett kilométer a települések közös eredményét gyarapítja.

Megújult az Aranypart II - közösségi grillház, több árnyék és hosszabb strandszezon várja a győrieket

Új napvitorlák, rendezett partszakasz, készülő betonlépcső és hamarosan új szolgáltatások is érkeznek a város népszerű szabadstrandjára.

Új, élményalapú kapcsolatépítés kezdődik a vas-hegy környékén

2026-os programjaira várja jelentkezőit és közreműködőit a vas-hegy / eisenberg kezdeményezés.

Vasból is megárt a sok – június első hetében a hemokromatózisra hívják fel a figyelmet Győrben is

A korán felismert vastúlterhelődés jól kezelhető, mégis sokan élnek úgy a betegséggel, hogy nem is tudnak róla.

Gyermeknapon újra megnyitották - ismét látogatható a népszerű vizes játszótér Győrben

Megint várja a családokat a Bisinger sétány különleges vízi játszóparkja.

Keselyűket fotóztak Pusztacsó közelében

Akár 2 és fél méteres is lehet a szárnyfesztávolsága ezeknek a ritka madaraknak.

Akár csak 2024-ben, tavaly is veszteséget termelt az SZKKA

A tavalyelőtti -60 milliós eredmény, most -10 millióra mérséklődött. Továbbra is bírósági végrehajtás van a cégen.

Japán napot tartottak Győrben - a távol-keleti ország nagykövete is ellátogatott a rendezvényre

Kulturális programokkal, filmvetítésekkel és japán gasztronómiai különlegességekkel telt meg a belváros.

Késsel támadt anyjára, és nagyanyjára egy fiatalkorú Gönyün

A fiatal úgy érezte, hogy szüleinek a kapcsolata konfliktusokkal terhelt, emiatt már nem akart velük élni, ezért 2025 nyarán elhatározta, hogy megöli őket.

Hamis euróval fizettek Szombathelyen és Vasváron

Az elkövető emellett csekély mennyiséget meghaladó új pszichoaktív anyagot is megszerzett és magánál tartott.

5 tanács a tökéletes kerti bútor kiválasztásához

A kert ma már sokkal több, mint egyszerű kültéri terület.