„A Hajléktalanokat Segítő Szolgálat Avar utcai telephelyén javaslatomra és az illetékes bizottság támogatásával hajléktalankórház - hivatalos nevén Egészségügyi Centrum - alakulhat. Ez lehetővé teszi, hogy a rászoruló hajléktalan embereknek szakszerű ellátást biztosítson városunk.” Így kezdi közösségi bejegyzését Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester és tényszerűen járja körbe a kialakult problémát, majd körvonalazza a megoldást.
Mint kiderül, Győr talán az utolsó megyei jogú város, ahol a hajléktalanellátó intézetben csak a szociális munkások szintjén tudnak segítséget nyújtani, a megfelelő orvos-szakmai személyzet és infrastruktúra hiánya miatt. A hajléktalankórház gondolata ötletszinten már 15 éve felmerült, és „2013 óta ennek szükségességét több szakmai dokumentum is megállapította.”
Érdekes és szomorú tény, hogy a Dézsi Csaba András (FIDESZ-KDNP) ex-polgármester vezette önkormányzat pályázati forrásokat is igénybe vehetett volna, de ki tudja, hogy mi volt akkor is fontosabb, a kórház nem valósult meg. Ezt az áldatlan gordiuszi csomót vágná most át Pintér Bence javaslata, melyet részletesen tárgyalt Győr Város Humánszolgáltatási Bizottsága hétfő délután.
Boncsarovszky Péter (FIDESZ-KDNP) önkormányzati képviselő reflexszerű értetlenséggel fejezte ki azon aggályát, hogy ez a számára merőben új probléma mekkora terhet ró a városra, és milyen szakmai egyeztetésre tarthat számot a bizottság. Persze szerinte is fontos a hajléktalanokat segíteni, de azt már fenntartásokkal kezelte, hogy a megfelelő szakmai felkészülés után a polgármester változtatna az eddigi áldatlan állapoton. Demagógia lenne azon lamentálni, hogy a fideszes képviselő aggódik bármilyen kiadáson miközben Győrnek még nincs elfogadott költségvetése, és csak remélni tudjuk, hogy a ’Panda-mobil’ bérleti díja nem okoz álmatlan éjszakákat Boncsarovszky úrnak.
A bizottsági ülésen aztán szakmai válaszok következtek, melyekből kiderült, hogy az Egészségügyi Centrum TOP Plusz pályázat keretén belül valósulna meg, mely 95% támogatás mellett csupán a maradék 5%-ot várja el az önkormányzattól, ami az elsődleges kalkulációk szerint nagyából 32 millió forint, aminek az aktualitása még nagyjából 2 év. A szolgálat a feladat önként vállalására kérte a bizottság és később a közgyűlés támogatását, hogy a pályázat március 31-i határidejét tartani tudják.
Laczkovits-Takács Tímea (FIDESZ-KDNP) a bizottság elnöke szerint a prognosztizált költségvetési és a kiadási számok megnyugtatóak, mint ahogy az is, hogy a szerződéses ápolói munkaerő, és az egy fő, 24 órás háziorvosi felügyelet is delegálható. A szociális munkások pedig javarészét egyéb intézményekből történő átcsoportosítással állnának munkába, ami szintén költséghatékony módszer.
Boncsarovszky Péter a kielégítő válaszok után már megengedőbb hangnemben kért intézményszintű szakmai konzultációt, míg Borkai Zsolt (Borkaival Közösen a Jövőnkért) önkormányzati képviselő az egyetlen neuralgikus pontot az állandó háziorvos személyének megtalálásában látta, de támogatta a javaslatot, amit a bizottság 6 igen szavazattal 100%-os egyetértéssel elfogadott.
Amennyiben a márciusi közgyűlés is megszavazza a polgármester indítványát, Győr tényleg nagy lépést tehet a szociális ellátó intézmények fejlesztése terén, a városért felelő frakciók pedig bizonyíthatják, hogy jó ügyek mentén tudnak közösen dolgozni Győrért.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |