Egy minisztériumi rendelet tervezet szerint hamarosan újabb sarcot kell elviselnie a magyarországi szállásadóknak. Ugyan a kötelező minősítés 2022 óta létezik, azonban most, a tervezet elfogadása után fizetni is kellene ezért a szolgáltatóknak.
A magánszállásoknál például 60 és 110 ezer forint közötti összeget kellene az üzemeltetőnek leszurkolnia. Ezt három évente kellene megismételni.
A Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara aggályát, sőt kifejezetten nemtetszését fejezte ki az ügyben. A szervezet ezt az alábbi közleménnyel tudtatta:
A Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara aggályát fejezi ki, egyúttal javasolja a fentebb hivatkozott tervezetben előterjesztett díjtételek felülvizsgálatát. Az erről szóló levelét megküldte a Nemzetgazdasági Minisztérium részére.
A VMKIK a minősítési eljárás indokoltságát elfogadva is fontosnak tartja hangsúlyozni a kisvállalkozások terheinek elmúlt években tapasztalt folyamatos emelkedését, amely – az inflációs hatáson és az energiaárak emelkedésén túl is – egyre nagyobb kihívás elé állítja a piaci szereplőket. Félő, hogy a minősítéshez kapcsolódó költségterhek további nehézséget fognak okozni a szálláshely-szolgáltatóknak, kiemelt tekintettel a díjtételek összegére, illetve annak nem kellően differenciált voltára.
Mindez a jogalkotó szándékával ellentétes hatást generálhat, ami a szálláshely szolgáltatók, egyúttal adózó vállalkozások számának csökkenését eredményezheti, különösen a gyengébb turisztikai vonzerővel bíró, gyakorta szálláshelyek hiányával küzdő desztinációkban. Ráadásul a Kormány által is stratégiai ágazatként kezelt turizmus területén.
A VMKIK fontosnak tartja felhívni a figyelmet, hogy a szálláshelyet üzemeltető vállalkozások valószínűsíthetően túlnyomó része – különösen vidéken, illetve kistelepülésen – nem a magasabb jövedelmezőséget biztosító Airbnb partnerként folytatja tevékenységét, aminek okozataként – az árérzékeny vendégek széles köréhez hasonlóan – fokozottan érzékenyek költségeik növekedésére.
A VMKIK szeretne utalni a tervezetben rejlő aránytalanságokra is, ami például egy 1 vagy 150 szobás szálláshely által fizetendő minősítési díjtétel között kimutatható, mindössze ötszörös díjtétel különbséget (60.000.- Ft vs 300.000.- Ft) jelentene. A vállalkozások számára ez a fajta aránytalanság a várható megtérülés, illetve működési hatékonyság okán is nehezen fogadható, annak fényében különösen, hogy a Kormány határozott ígéreteket tett a hazai kis- és középvállalkozások helyzetének javítására vonatkozóan.
Fentiek okán a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara tisztelettel kéri a tervezetben előterjesztett díjtételek felülvizsgálatát, a csekély szobaszámú szálláshely szolgáltatók által fizetendő minősítési díj minimalizálását, illetve a szálláshelyek kiadási gyakorlatával (pl. szezonális üzemeltetés, Airbnb stb.) és a szobák számával összefüggő díjtételek méltányos, az arányosság elveit is szem előtt tartó megállapítását.