Az előző fideszes többségű városvezetés közgyűlése egy tollvonással megszüntette Győrben azokat a Lakossági Információs Irodákat, amelyek a peremkerületekben lehetővé tették a lakosság számára bizonyos hivatali ügyek (szociális segélyek, hagyatéki ügyek stb.) intézését és többek között a kedvezményes buszbérletekhez szükséges önkormányzati igazolások kiadását. A döntés következményei Győrszentivánon - egy olyan választókörzetben, amely területileg is elkülönül Győrtől -, óriási nehézséget okoz azóta is a főként rászoruló vagy nehezen közlekedő polgároknak. A döntéssel egyúttal a képviselői fogadóóra helyszínét is megszüntették, ami azért sokatmondó, mert a győrszentiváni körzet a júniusi önkormányzati választásokon közel 70 %-os aránnyal, egyedüliként a városban nem fideszes képviselőt választott, Balog-Farkas Renáta (Szentiváni Civilek) személyében.
Balog-Farkas Renáta - választási programjának megfelelően - először a fideszes többségű Közigazgatási és Pénzügyi Bizottság elé vitte javaslatát az iroda visszaállításáról, majd miután ott leszavazták, a decemberi közgyűlés elé is bevitte előterjesztését. Azaz, csak vitte volna, ha a szintén Fidesz-többségű képviselőtestület nem vette volna le azt napirendről. Borsi Róbert (Fidesz-KDNP), a 9. választókerült képviselője ugyanis arra hivatkozva nem engedte tárgyalni az ügyet, hogy egy olyan civil aláírásgyűjtés jutott a tudomására, amelyet egy kibővített Lakossági Információs Iroda, úgynevezett „Kapcsolatpont” létrehozására indított egy győrszentiváni lokálpatrióta.
A Fekete által emlegetett civil nem más mint Burján Dávid, aki a júniusi önkormányzati választáson a Fidesz-KDNP jelöltjeként nagyarányú vereséget szenvedett Balog-Farkas Renátával szemben.
A Kapcsolatpont különböző cégek (Győr Szol, GYHG, Pannon-Víz) kihelyezett ügyfélszolgálatával bővítené a Lakossági Információs Irodát, az erről való döntés azonban nem a közgyűlés kompetenciája, hiszen gazdasági alapon működő cégekről beszélünk, amelyek üzleti alapon döntenek ilyen jellegű kérdésekben.
Úgy néz ki, hogy tisztában van ezzel Balog-Farkas Renáta is, aki éppen emiatt, a közgyűlésen csak a Lakossági Információs Iroda visszaállítását szerette volna elérni és ezt követően tervezte annak átgondolt, egyéb ügyintézési lehetőségekkel való bővítését. Terve azonban a nulladik pontig sem jutott el a fideszes többségű közgyűlés gáncsoskodása miatt.
Ezt a múlt heti közgyűlésen el is mondta a képviselő.
Szombaton délelőtt az is kiderült, hogy miért. A reggeli órákban civilek helyett szinte a teljes Fidesz-KDNP frakció kivonult Győrszentivánra, kiegészülve a helyi Fidelitas tagjaival és Simon Róbert Balázs, szintén kormánypárti, országgyűlési képviselővel és a városrész több pontján pultokat felállítva és ezzel párhuzamosan az utcákat is járva gyűjtötték az aláírást.
További érdekesség a történetben az, hogy az akcióhoz jó minőségű, profi szórólapokat, Burján Dávid nevével felmatricázott aláírópultokat használtak és kiderült, hogy már egy honlap is működik a témában, kapcsolatpont.hu domain névvel és az aláírásgyűjtésre vonatkozó GDPR nyilatkozattal. Ha ez nem lenne elég, a teljes kommunikációs támogatás is biztosított volt a “civil” kezdeményezés részére, hiszen a győri Fidesz propaganda szócsöveként működtetett Győr Plusz Média felületein az elmúlt napokban egyre-másra bukkantak fel az aláírásgyűjtést és a „civil” „lokálpatrióta” Burján Dávidot népszerűsítő tartalmak.
Hogy az aláírásgyűjtésnek mekkora sikere volt, azt pontos szánok tükrében egyelőre nem tudni, de Balog-Farkas Renáta szombat éjjel közleményt adott ki képviselői Facebook-oldalán, melyben a Fidesz-frakciónak is üzent, és többen többek között ezt írta:
"A cél világos: ötleteim, kezdeményezéseim ellehetetlenítése, majd azoknak ellopása, átalakítása és megvalósítása oly módon, hogy azt ne én, hanem Burján Dávid könyvelhesse el sikereként."
Hogy a történtekről mi a véleménye a Fidesz-KDNP frakciónak, azt Antal Imrétől, a frakció tagjától kérdeztük meg.
"Azért nem támogattuk, hogy Balog-Farkas Renáta képviselő asszony javaslata napirendre kerüljön, mert van egy kezdeményezés, ami többet adna a Szentivániaknak, mint képviselő asszony javaslata és kértük, várjuk meg az aláírásgyűjtés eredményét. A képviselő asszony a polgármesteri hivatalhoz rendelné a szentiváni ügyfélszoláglati pontot, Burján Dávid ötlete alapján pedig egy a hivataltól teljesen különálló iroda létesülne. A napirendet tehát még csak módosító indítványokkal sem lehetne számunkra elfogadható formára változtatni. Azt gondolom, hogy a legfontosabb az, hogy kérjük ki az emberek véleményét. A hétvégén nagyon sokan jöttek aláírásukkal támogatni a kezdeményezést. Szerintem jó irányba halad a dolog, az a célunk, hogy az emberek számára a lehető legjobb megoldást megtaláljuk. A művelődési ház véleményünk szerint alkalmas arra, hogy ott több közszolgáltató ügyfélszolgálata is elférjen egymás mellett. Az elképzelés szerint a cégek üzemeltetésében is működne ez az iroda. Ez olvasatunkban plusz költséget nem is nagyon generálna, hiszen plusz munkaerőt nem, csupán átvezénylést igényelne a közszolgáltatóktól. A kapcsolat pont a későbbiekben több szolgáltatással is bővülhet, akár hivatali ügyintézéssel is" - mondta az Ugytudjuk.hu-nak Antal Imre (Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő.
Az biztos, hogy a szentivániak egészen biztosan nyerni fognak az üggyel, hiszen - bármelyik forma is lesz végül a befutó - újra nyit az életüket megkönnyítő ügyfélszolgálati iroda. Ismerve a közgyűlési erőviszonyokat sok kérdés nem is marad azzal kapcsolatban, hogy melyik elképzelés ér révbe. A kérdés inkább az, hogy miért kell ennyire átlátható módon nyúlni egy ötletet, amikor egészen biztosan lenne sok olyan terület, ahol még bőven akad tennivaló.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |