A téli körülmények nagyon meg tudják nehezíteni az autósok dolgát. Eleve maga a hideg is megnehezíti a helyzetet, hiszen az autó így nehezebben indulhat. Ám az időjárási körülmények adják fel igazán a leckét, mint a hó, a jég, a latyak és az eső. Nem csoda, hogy télen gyakoribbak a koccanásos balesetek, hiszen a látási viszonyok is korlátozottabbak tudnak lenni, az utak pedig csúszósabbak. Természetesen a balesetek többségét el lehet kerülni, ha betartjuk a téli autózás írott és íratlan szabályait.
Az alapvető elvárásnak tekinthető, hogy a KRESZ előírásait betartsuk, de vannak olyan szabályok is, melyek nincsenek ugyan törvénybe foglalva, mégis érdemes betartani őket a biztonságos közlekedés érdekében.
Az autó téli felkészítése elengedhetetlen a biztonságos közlekedéshez
Ahhoz, hogy balesetmentesen közlekedhessünk nagyon fontos, hogy az autónk jó állapotban legyen műszakilag. Érdemes tehát felkeresni az autószerelőt még a tél kezdetén, de akár már ősszel is, és kérni egy általános ellenőrzést, mely érinti a motort, a féket és a váltót, de a folyadékszinteket, illetve az izzókat is. A folyadékszintek esetében a legtöbben csak a motorolajra, esetleg a szélvédőmosó folyadékra gondolnak, de a fékfolyadék és a váltófolyadék szintjét sem árt ilyenkor megnézni. Az izzók állapota is rendkívül lényeges, hiszen a láthatóság fontos kérdés, és persze a fényszórókat sem árt ilyenkor megvizsgálni. A fényszórók ugyanis mattulhatnak, homályosak lehetnek, ez pedig ronthatja a látási viszonyokat.
Természetesen a gumiszervizt is fel kell keresni ilyenkor, hogy elvégezze a gumicserét. A téli gumi használata a hazai enyhe telek esetében is nagyon fontos. Ennek ellenére sokan közlekednek télen is nyári gumival, annak ellenére, hogy ez nemhogy nem gazdaságos, de még veszélyes is, ugyanis a nyári gumik tapadása és fékezhetősége sokat romlik hideg aszfalton. Amikor a hőmérséklet tartósan hét fok alatti, azonnal kérjünk időpontot a gumishoz, és cseréltessük le a nyári abroncsokat téli gumira.
Melyek a téli vezetés íratlan szabályai?
A havas, jeges utak, még a rutinos autósoknak is gondot okoznak, ezért rendkívül fontos, hogy ilyen körülmények között óvatosan vezessünk. Ilyenkor célszerű indulás előtt kikapcsolni az EPS-et, a tempomatot, de a sávtartó automata se maradjon bekapcsolva, ugyanis egyik sem előnyös havas útviszonyok között. Akinek automata váltós autójában van Snow Mode funkció, az ilyenkor mindenképp használja, mert nagyon nagy segítség lehet. Érdemes a szokásosnál nagyobb követési távolságot is hagyni, és az indulást is egy kicsit korábbra időzíteni, hogy legyen idő a motornak bemelegedni, és persze nekünk is arra, hogy eltávolítsuk az autóról a havat és a jeget.
Télen persze a pára is nagy gond lehet, ami szintén akadályozhatja a látási viszonyainkat. Erre is érdemes időt szánni, mielőtt télen útnak indulunk.
Szponzorált tartalmat olvastál!