"A helyi lakosok sokszor joggal érzik úgy: nagyon kis beleszólásuk van abba, hogy közvetlen környezetükben milyen változások, beavatkozások történnek. Holott a legtöbben tisztességes adófizető állampolgárok, akik nap mint nap megdolgoznak azért, hogy adóforintjaikból a város fejlődhessen" - kezdi így Facebook-bejegyzését Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) győri polgármester.
A polgármester így folytatja: "Éppen ezért nemcsak szemléletváltást, hanem konkrét intézkedést vezetünk be Győrben a rendelkezésre álló helyi pénzügyi források elosztási módja tekintetében. A győri polgároknak lehetősége lesz arra, hogy az önkormányzati költségvetés egy jelentős részéről – javaslatunk szerint egymilliárd forintról – közösségi költségvetésként maguk döntsenek.
De, hogy mi is az a közösségi költségvetés? Egy, a brazíliai Porto Allegréből indult 1989-es kezdeményezés, mely mára világhírűvé vált: több mint tizenkétezer önkormányzat vette át és alkalmazta világszerte. A város saját költségvetéséből elkülönít egy megadott összeget, aminek felhasználásáról, elosztásáról a lakosság dönt egy többkörös folyamatban, a megvalósítást azonban az önkormányzat felügyeli és az önkormányzat cégei végzik el. Maga a folyamat egy évet vesz igénybe.
A közösségi költségvetési kampány során először javaslatokat kérünk majd a lakosságtól. Olyan javaslatokat, amikkel szerintük jobbá tehető otthonuk, a munkahelyük, gyermekeik óvodájának, iskolájának környéke – vagyis a városunk. A javaslatok különböző területeket fedhetnek le, például közösségi terek, oktatás, környezetvédelem, kulturális- és sportprogramok. A lehetőségeknek csak a fantázia szab határt. A beérkezett ötleteket szakértőkkel értékeljük a pályázatban megadott szabályzatban foglaltak szerint, szükség esetén az azonos vagy egymást kiegészítő ötleteket összevonjuk és kidolgozzuk.
A beérkezett, szakmai szempontok alapján már értékelt és elfogadott javaslatokat egy, a győri lakosokból álló részvételi tanács tagjai nézik át és kiválasztják a szerintük legrelevánsabb, legéletképesebb ötleteket. Ezekre lehet majd szavazni a program szavazási időszakában online és személyes módon egyaránt. Végül a legtöbb szavazatot kapott ötleteket az önkormányzat megvalósítja.
A győri lakosság tehát háromszor szólhatna bele a város fejlesztéseibe a közösségi költségvetés során: küldhet be megvalósításra váró ötletet, a beküldöttek közül kiválogathatja a legjobbakat, végül szavazhat azokra az ötletekre, amelyek a megvalósítását támogatja.
Mindenkit arra bátorítok, vegyen részt a közösségi költségvetést megvalósító folyamatban: ötleteljen, javasoljon, szavazzon! Építsünk együtt egy olyan várost, amely valóban fejlődik, hiszen Győr mindannyiunké!"