A nagykölkedi gumi gate: Balassa Péter hirtelen sokat, aztán meg már semmit nem beszél az illegálisan elhelyezett abroncsokról

Farkas Bazsi 2024-07-25 16:22:49
Legutóbb a Momentum elnöke emlegette fel a jobbikos politikus különös oknyomozását, megkeresésünkre a képviselő nem reagált.

20 méter magasan halmozták fel a használt gumiabroncsokat a Vas megyei Nagykölked határában - a jelenséggel nem egyszer foglalkozott az Ugytudjuk.hu. Az első híradások pont amiatt születtek, mert Balassa Péter (Jobbik) szombathelyi országgyűlési képviselő a helyszínen sajtótájékoztatót tartott.

Az üggyel aztán többször mi is foglalkoztunk, de rendre visszatért rá Tompos Márton (Momentum) országgyűlési képviselő, aki az egész országra kiterjedő hálózatot kutatott fel, amelyben a Mecsek, Lenti, Devecser, Sorkifalud és Nagykölked is értinett.

Tompos odáig ment, hogy kijelentette, hogy a Szerbiából és Ausztriából behozott hulladék abroncsokat egy Benkő Ádámhoz kapcsolható cégen keresztül szállítják az országba. Benkő pedig Rogán Antal államtitkárának Benkő Tamásnak a testvére.

Egy tavaly júliusban, a nagykölkedi gumitelepen felvett videóban Tompos ezt mondta:

„Ez a terület a szombathelyi távhőcéghez tartozik, akik kiadták egy gumis cégnek, akik normálisan hordták ide az abroncsokat, foglalkoztak vele, annyit hordtak ide, amennyi nem is látszott az utcáról. És aztán ők '19-ben felszámolás alá kerültek, és '19 és '22 között megérkezett a Benkő Ádám-féle cég, akik elkezdtek ide lerakni mindenféle engedély nélkül ennyi hulladékot".

Az ügyben rendőrségi nyomozás van folyamatban, immár évek óta.

Hogy mekkora volumenű az ügy, azt jól mutatja, hogy szlovén és osztrák sajtó is beszámolt a magyar gumihalmokról. Ausztriában az állami tévé az ORF közölt híradós riportot a témáról, míg nálunk egyelőre nagyobb visszhangot nem kaptak a gumik.

Amíg azonban Tompos rendre elővette a témát, addig Balassa kezdeti felháborodása gyorsan alábbhagyott. Ennek az lehetett az oka, hogy tavaly augusztusban megírtuk: Másfél éve tudott a nagykölkedi gumitelepről Balassa Péter, most mégis úgy csodálkozott rá, mint borjú az új kapura.

Balassa 2023. július 12-én posztolta a Facebookra, hogy:

“Lakossági megkeresésre érkeztem a helyszínre, ahol megdöbbentem a nagykölkedi lakóházaktól néhány méterre elhelyezkedő, több ezer négyzetméteren elterülő, felfoghatatlan mennyiségű gumi látványától.”

Mint azt fentebb is írtuk, a terület, amit ellep a használt gumi a szombathelyi Távhőhöz tartozik, ám régóta nem a cég használja, mivel bérbeadták.

Balassa Péter pedig 2014. december 1 és 2022 április 30 között volt a Távhő Felügyelőbizottság tagja, 2019 április 2 és 2022 április 30 pedig a bizottság elnöke.

2022 március 21-én a Távhő FEB-je egy olyan ülésen tárgyalta a felhalmozott gumik ügyét - és a 2022 januárjában megkezdett hatósági eljárások, rendőrségi feljelentés akkori jelen állását - ahol a bizottság elnöke maga Balassa Péter volt.

Külön napirendi pont volt a nagykölkedi gumik témája azon a megbeszélésén amelynek levezető elnöke szintén Balassa Péter volt.

Ezt a témát nemrég Tompos melegítette fel újra, miután a Momentum elnökévé választották és ennek apropóján a Telexnek adott egy nagy interjút.

Tompos akkor így nyilatkozott:

“Például a Jobbiknak van egy képviselője, aki úgy foglalkozott az egyik gumilerakattal, hogy odament, tartott egy sajtótájékoztatót, majd beült az autójába, és elhúzott. Mi bemásztunk a kukoricáson keresztül a telephelyre, videóztunk, helyiekkel beszélgettünk. Remélem, érzik az emberek is a különbséget, amikor nem csak szerepelni akarsz egy üggyel, hanem fel akarod rá hívni a figyelmet, és megoldást keresel.

Ki volt ez a jobbikos képviselő?

Balassa Péter. Amikor én felkaroltam az illegális gumilerakók ügyét, akkor odarohant a nagykölkedi telephelyre hőbörögni, hogy ez hogy nézhet így ki, és nem is tudott róla. Csakhogy a telephely a szombathelyi távhő cég tulajdona, és ő volt a cég felügyelőbizottsági elnöke. Jegyzőkönyv van róla, hogy a bizottságban már évekkel ezelőtt kapott tájékoztatást a gumilerakat állapotáról.”

Ismét kerestük Balassa Pétert, hogy reagál-e a Tompos által elmondottakra, de az elmúlt 10 napban nem érkezett válasz a jobbikos képviselőtől. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Tippek a tárgyaid biztonságos tárolásához

Sokunk találkozott már azzal a helyzettel, hogy szűkös hely miatt raktárbérlésen gondolkodott. De hogyan tudod biztosítani, hogy a tulajdonod biztonságban legyen? Az alábbi ötletek segítenek abban, hogy hatékonyan őrizd meg az értékeidet.

Meglévő webtárhely: biztonság vagy kockázat?

Sok vállalkozás működtet már weboldalt, de amikor jön a megújítás vagy új oldal építése, az igazi kérdés, hogy használható-e a korábbi tárhely. Ilyenkor gyakran kiderül, hogy a hozzáférés nem teljes körű – hiányzik a CPanel vagy más adminfelület, ami akadályozhatja a további fejlesztéseket.

Fedezd fel a vetex anyagok sokoldalúságát!

Amikor ruhák vagy textíliák tervezésébe kezdesz, talán eszedbe sem jut, hogy milyen fontos szerepet játszanak a vetexek. Ezek az anyagok akkor mutatják meg igazi erősségeiket, amikor megfelelő tartást szeretnél adni a készülő ruhadaraboknak.

Újabb letartóztatás a Szőlő utcai javítóintézetben történt bántalmazások ügyében

Egy további személy egy hónapig tartó letartóztatását rendelte el a Budai Központi Kerületi Bíróság Szőlő utcai ügyben.

Megdöbbentő, eltitkolt jelentésről beszélt Magyar Péter, amit még ma nyilvánosságra fog hozni

Az állami gondozásban élő gyermekeket érő visszaélésekről készült, eddig nyilvánosság elől elzárt dokumentumról számolt be a TISZA Párt elnöke.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint míg Brüsszel a multikat védi, addig a kormány az árrés-stopot

Az Európai Bizottság bírálata ellenére a kabinet meghosszabbította és kiterjesztette az intézkedést.

Rekordmennyiségben ajánlunk programot a hétvégére

Advent harmadik hetében is van mit csinálni Győrben. 

Győri ovisok kreativitását díjazták a „Passzold vissza, tesó!” kihíváson

A környezettudatosság és közösségi szemlélet kapott főszerepet.

Iskolák kapták idén a Baross Gábor-díjat Győrben 

A polgármester szerint Győr jövője az iskolákban, a megfizethető lakhatásban és a helyben maradó forrásokban van. 

A legjobb hatóanyagok a fiatalos bőrért

Az idő múlásával a bőr állapota természetesen változik, de sokan keresnek hatékony módszereket az öregedés jeleinek lassítására.

Újabb letartóztatások történtek a Szőlő utcai bántalmazási ügyben

A bíróság három gyanúsított előzetesét rendelte el - a hatóságok szerint a bizonyítást veszélyeztetné, ha szabadon maradnának.

Bebes István főkonzulként már Németországban képviseli a magyarokat

Ősszel vette át a hivatalt, és a magyar-német műanyagipari szektorral kapcsolatos meglátásait is megosztotta Körmend korábbi polgármestere.

Magyar Péter: „nem leszünk cinkosok, nem fogjuk magukra hagyni ezeket a gyerekeket”

A TISZA Párt elnöke szerint rendszerszintű kudarc áll a bántalmazási botrányok mögött, és nem csak a javítóintézetekben van jelen a probléma.

Elindult Győrben az idei ebösszeírás

Oltásnak, chipnek lennie kell, és be kell jelenteni minden, a kutyát érintő változást.

Győr környéki programok a hétvégére

Advent harmadik hétvégéjén sem kell otthon kuksolni.

Több lépcsőben emelkedik az alanyi adómentesség bevételi határa

2026-tól évről-évre nő a keret, egyszerűbbé válhat a kisvállalkozások adózása.