A gyermekek elhelyezése a házasság vagy életközösség megszűnésekor nagyon fontos kérdés
Napjainkban sajnos gyakori, hogy egy házasság válással végződik. Amennyiben vannak közös gyermekek is, akik még nem nagykorúak, akkor az ő elhelyezésükről is gondoskodni kell. Előfordul olyan is, hogy a szülők nem kezdeményeznek válópert, viszont az életközösség megszakad közöttük.
Ez esetben sokan azt feltételezik, hogy a gyerekek kérdésével nem kell külön foglalkozni, hiszen hivatalosan a válás nem történik meg. Számukra van egy fontos hírünk, mégpedig az, hogy a gyermekek elhelyezéséről ebben az esetben is kötelező dönteni.
Gyermekelhelyezési per az ügyvéd szerint nem feltétlenül szükséges, még akkor sem, ha ténylegesen elválnak a szülők. Ebben a cikkben megnézzük, hogy milyen lehetőségek jöhetnek szóba, ha az életünket külön-külön szeretnénk folytatni, és kiskorú gyermekeink is vannak.
Ki dönt a gyermekek elhelyezéséről?
Elsősorban a szülők döntenek a gyermekek elhelyezéséről, azonban ha nem tudnak megegyezésre jutni ebben a fontos kérdésben, akkor a bíróság fogja meghatározni a szülői felügyeleti jogot. Ezt mindig a kiskorú gyermek érdekére figyelemmel teszi meg.
Amennyiben a válás megegyezésen alapul, a szülői felügyeleti jogban való megegyezés is kötelező. Mit kell figyelembe venni a szülőknek? Azt, hogy a gyermek testi, értelmi és erkölcsi fejlődését a lehető legjobban tudják biztosítani.
Az is megesik olykor, hogy a szülők között ugyan egyetértés alakul ki a gyermekek elhelyezésével kapcsolatos kérdést illetően, de azt a bíróság nem hagyhatja jóvá. Hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy egyértelműen ellentétes a gyermek érdekeivel a szülők között kötött egyezség.
A körülmények vizsgálata
Amennyiben a szülők képtelenek megegyezni a válás során a szülői felügyeleti jogban, akkor a bíróság fog dönteni. Milyen körülményeket vizsgál a bíróság? Dr Sass Rita ügyvéd szerint a következő szempontokat veszik figyelembe a szülők tekintetében:
● Életmódja
● Nevelési képessége
● Erkölcsi tulajdonsága
● Anyagi és lakáshelyzete
● Gyermekhez való kötődése
Milyen segítséget vehet igénybe a bíróság?
● Pszichológiai szakvélemény
● Környezettanulmány
● Óvoda vagy iskola által adott tájékoztatás
● Tanúk meghallgatása
Mi a helyzet a testvérek elhelyezésével kapcsolatban?
Alapvetően arra kell törekedni, hogy a testvérek a válás után is együtt tudjanak maradni, de indokolt esetben sor kerülhet a különválasztásukra is. Előfordulhat, hogy a házasság felbontásáig eltelt idő alatt a család szétválása már megvalósult a gyakorlatban, egyik gyerek az egyik szülőnél, a másik a másik szülőnél lakik.
Ha ez a gyermekek érdekeivel is megegyezik, azaz ők is ezt kívánják, illetve nem jár végleges szétválásukkal, tehát a rendszeres érintkezésük biztosítva van, akkor a bíróság jóváhagyhatja ezt a megegyezést. Azonban azt is tudni kell, hogy erre irányuló kérés vagy megállapodás hiányában is dönthet így a bíróság.
Egy tapasztalt és magabiztos családjogi ügyvéd szakszerűen tud képviselni minket ilyen és hasonló ügyekben, ezért érdemes a segítségét igénybe venni.
Szponzorált tartalmat olvastál!