Az egy év szavatosság természetesen jár, ez azonban közel sem egyezik meg a garanciával. Fontos tehát, hogy előre informálódjunk, így nem érhet bennünket meglepetés a szavatosság és a garancia területén.
Mi a jogszabály jelenleg?
Az onlineMárkaboltok garanciális háztartási berendezéseivel kapcsolatban ugyanaz igaz, amit fent leírtunk, tehát nem érvényes rá a garancia, ha cégként vesszük őket. Már több, mint egy évtizede, hogy a kötelező jótállást az eladó csak a vásárlónak köteles biztosítani, de a fogyasztó kizárólag magánszemély lehet. A céges vásárló nem számít fogyasztónak, tehát nem jogosult a garanciára.
Amennyiben valaki áfás számlával vásárol magának, az már vállalkozásnak minősül, ez alapján a vonatkozó jogszabályok szerint a fogyasztókhoz képest kevesebb szavatossági lehetősége adódik. Aki vállalkozóként vett készüléket, ami elromlik, hibás lesz, az élhet a kellékszavatossági jogával, ami egy évet ölel fel. De ez is csak akkor érvényes, ha bizonyítani tudjuk, hogy a hiba már a vásárlás során megvolt és nem használat közben keletkezett. Ekkor független szakértői véleményt kérnek és állapítják meg a bizonyosságot.
Mi a kellékszavatosság?
A kellékszavatosságot a vásárló bizonyítja. A szavatossági kötelezettségek teljesítésével és a szerződésszerű állapot megteremtésével kapcsolatos költségeket azonban a gyártó fizeti. Ide sorolhatjuk az anyagot, a munkadíjat, valamint a további költségeket. A bizonyítási teher az első hat hónapban a kereskedőt terheli, utána viszont a fogyasztónak kell megfizetnie. A forgalmazónak tehát joga van, sőt, kötelezettsége, hogy az állítást ellenbizonyítsa.
Kellékszavatosság esetében a vevőnek vannak jogai, mint a javítás vagy a csere kérése. Itt attól függ a dolog, hogy melyik célszerű az adott esetben. Amennyiben megoldható a javítás pár apró dolog cseréjével, akkor a terméket nem kötelesek kicserélni, hiszen nincs rá okuk. Fontos tehát, hogy aki cég nevére vásárol háztartási berendezést, annak mindig saját magának kell bizonyítania, hogy a terméket hibásan vásárolta meg.
Mit tehetünk ebben az esetben?
Azért nincs minden veszve, hiszen van lehetőség garanciával vásárolni vállalkozóként is. A HOMEFORT gépeket például bárki megveheti, de mindenképpen válasszuk hozzá a “céges gyári garancia plusz” szolgáltatást. A márka ugyanis különös figyelmet fordít a vállalkozói igényekre, így minden termékükre 3 év garanciát adnak. Feltéve persze, ha az adott darabot nem ipari használatra szánják. A meghibásodás esetén tehát a garanciaidőn belül lehetséges kérni a javítást vagy a berendezés cseréjét.
Szponzorált tartalmat olvastál!