Tavaly októberben jelentették be a Hugo-díj győzteseit a WorldCon nevű sci-fi találkozón, amit a tavalyi évben Kínában tartottak. A Hugo-díj kiosztásának egész folyamata kifejezetten átlátható szokott lenni, utólag nyilvánosságra szokták hozni, hogy melyik művet hányan jelölték, illetve a győztesekre hányan szavaztak a bonyolult szavazási rendszer alapján.
A 2023-as díj adatai azonban nem jelentek meg az előre bejelentett határidőre, mikor pedig megjelentek, kiderült, hogy komoly probléma van velük.
A legszembetűnőbb, hogy a legjobb regények versenyéből magyarázat nélkül kizárták a kínai származású amerikai szerző, Rebecca F. Kuang Bábel című regényét, ami tavaly a Nebula- és a Locus-díjat is begyűjtötte.
Kuangon kívül furcsán kizárásra került a Neil Gaiman művei alapján készült Sandman sorozat, amit a sorozatok közül azért zártak ki, mert egy epizódja több jelölést kapott, mint a sorozat; az egyes epizódok versenyéből viszont végül aztán magyarázat nélkül kizárták az adott részt. Kizárták a „legjobb rajongói író”-kategóriából Paul Weimert, szintén magyarázat nélkül; ahogy az új íróknak osztott Astounding-fíj jelöltjei közül Xiran Jay Zhaot.
A fantasztikus irodalom rajongói attól tartanak: bebizonyosodott az előzetes félelem, a pártállami Kínában tartott rendezvényen belenyúlhattak a Hugo-díjba,
kizárva olyan szerzőket, akiknek a díjazása, vagy egyáltalán megjelenése a jelöltek között valamiért nincs összhangban a kínai állampárt politikájával.
A díj lebonyolítását a kínai szervezők együtt intézték a WorldCon nyugati szervezőivel, így Dave McCarthyval, aki számonkérő üzenetek és kommentek céltáblája lett a Facebookon az elmúlt napokban, azonban egyáltalán nem hajlandó elárulni semmit azon kívül, hogy a WorldCon alkotmányát és „egyéb rájuk vonatkozó szabályokat” követve döntöttek a kizárásokról. Azt kategorikusan tagadta, hogy a kínai állam részéről bárki belenyúlt volna az eredménybe, van azonban olyan rajongói megfejtése is az ügynek, ami szerint az „egyéb rájuk vonatkozó szabályok” alatt McCarthy a helyi törvényeket érti. Ennek kapcsán John Scalzi sci-fi író emlékeztetett: ezért kell vigyázni azzal, hogy a 2028-as WorldCon megrendezésére bejelentkezett például Uganda.
Rebecca F. Kuang, aki a Bábel mellett a Mákháború-trilógia, illetve a Sárga c. bestseller-könyv szerzője, közleményt adott ki, amelyben világossá tette, hogy más szerzőkkel ellentétben ő nem utasította el a jelöltséget a kínai WorldConon. Elmondta: amíg nem kap egyértelmű választ arra, hogy a Hugóról miért zárták ki, miközben a Locusra és a Nebulára nem csak jelölhették, de meg is nyerte azt, addig azt kell feltételeznie, hogy azért zárták ki, mert a könyve „nemkívántos” – ez pedig megkérdőjelezi a Hugo-díj legitimitását.
Nem ez az első botrány a Hugo-díj körül, az előző évtized közepén szélsőjobboldali csoportok igyekeztek befolyásolni az eredményét, sikertelenül.