A szellőztető rendszerek azonban energiahatékony módon és az automatikus légcsere révén folyamatosan oxigéndús friss levegőt és megfelelő páratartalmat biztosítanak a helyiségekben. A berendezés meg is szűri a levegőt a különféle szennyeződésektől, ezáltal az egészséges lesz, így az allergiások is fellélegezhetnek. Milyen előnyöket kínál a szellőztető berendezés? Milyen típusai vannak?
Miért szükséges szellőztetni?
A régi építésű házakban az ablakok résein keresztül megoldott volt a természetes légcsere, azonban a mai hőszigetelt nyílászárók és épületek nem adnak lehetőséget erre, ugyanis az energiahatékonyság szempontjából kedvezőtlen lenne, így a hővisszanyerős szellőztetés jelentheti a megoldást. Az ablakok és ajtók kitárásával megvalósult szellőztetés a fűtési szezonban nem energiahatékony, ráadásul az elégséges légcseréhez kivitelezhetetlen. A helyiségek levegőjét ugyanis 2-3 óránként 5 perces kereszthuzattal lehetne átszellőztetni, ami megvalósíthatatlan, hiszen éjszaka senki nem kel fel szellőztetni.
Ráadásul így a szellőztetés az ablakon kidobott pénz, ugyanis a fűtési hő távozik, és a beáramló hideg miatt a helyiség felfűtése is jelentős plusz költséget jelent.
A szellőztetés nem csupán az elhasznált levegő cseréjére alkalmas, de a szennyeződések, pollenek kiszűrését is hivatott szolgálni, valamint a helyiségek páratartalmát is szabályozza. Ugyanis annak 60% feletti szintje a penész megjelenését vonja maga után, ami az egészségre és az épületszerkezetekre is káros.
Hogyan takaríthatunk meg költséget?
Az egészségünk és az épületszerkezetek épsége szempontjából szellőztetésre szükség van. Költségmegtakarítás érdekében érdemes a kevésbé fűtött helyiségek ajtaját zárva tartani, hogy megakadályozzuk a páralecsapódást, penészedést, valamint minél rövidebb ideig, kereszthuzattal szellőztetni és közben lekapcsolni a fűtést.
Az ideális megoldást azonban a szellőztető rendszerek általi szabályozott szellőztetés nyújtja. Folyamatosan kellemes levegőt, jobb életminőséget és maximális komfortot biztosít, továbbá hatékony. Egy hővisszanyerős berendezés a kivezetett meleg levegőből származó hő akár 90%-át felhasználja, majd visszavezeti az épületbe. Automatikusan üzemel, az érzékelők, ha kell, növelik a szellőző levegő mennyiségét, vagy az aktuális igényekhez igazítják az intenzitását.
A szellőztetők típusai
A központi szellőztető rendszer légcsatornákon keresztül garantálja a légcserét, energiahatékony, azonban telepítésére csak új építés esetén van lehetőség.
Ezzel szemben a decentralizált szellőztetők felújítás esetén is, akár 1-1 helyiségbe is nagyszerűek.
Válasszon igényeinek, adottságainak megfelelő szellőztető rendszert, és élvezze a folyamatos friss levegőt otthonában!
Szponzorált tartalmat olvastál.