A Holokauszt nyolcavanadik évfordulójára emlékezve jövőre új emlékművet avatna a győri önkormányzat – ennek érdekében most nyílt pályázatot hirdetett a győri önkormányzat.
A bronz emlékmű a Révai Miklós Gimnázium mellé kerülne a Honvéd térre, és 80 millió forintot szán rá az önkormányzat, anonim pályázaton keresik a megfelelő alkotást.
Győrből ötezer embert, a lakosság 12 százalékát hurcolták el 1944-ben. A Kisalföld 2021-es cikkében Bana József azóta nyugalmazott levéltárigazgató így elevenítette fel az eseményeket:
„Volt itt minden: nem lehettek képviselők, nem adhattak vért, érvénytelenítették a vegyes házasságokat, vissza kellett adniuk az ipart, nem kereskedhettek, nem lehetett rádiójuk és viselniük kellett a sárga csillagot. Elvitelük előtt méltatlan körülmények közé összezsúfolták őket és marhavagonokban hagyták el országukat. A kevesek, akik még itt maradtak vegyes házasság vagy pótolhatatlan szakmai tudásuk miatt, 1945 tavaszán, a nyilasterror alatt lettek áldozatok. A gyilkos halálbrigádok, a pártszolgálatosok, a szakállas báró és a forradásos Kovács testvér a naponta szerveződő »dunaparti sétákon« szabadult meg az általuk feleslegesnek tartott személyektől. Főként származási és faji alapon szerveződtek ezek a séták, de katonaszökevényeket is kísértek a Mosoni-Duna partjára. Itt a már bevált módon, tarkón lőtték áldozataikat.”
(Talán érdemes lenne feléleszteni a Holokauszt 70. évfordulójára elkészített, sajnos már nem elérhető honlapot is.)
A cikkben korábban helytelenül írtuk a levéltárigazgató keresztnevét. A tévedésért elnézést kérünk.